Czego mogę się nauczyć od innych przedsiębiorców

10 książek dla przedsiębiorcy na 2017 rok

10-ksiazek

W tym wpisie dowiesz się kilku ważnych rzeczy związanych z książkami dla przedsiebiorcy. Podpowiem co warto czytać i dlaczego jest to ważne. Udzielę również kilku wskazówek, jak czytać efektywnie.

Oczywiście podzielę się też 10 tytułami książek, które były dla mnie najwazniejsze w 2016 roku. Jeśli jeszcze ich nie znasz polecam abyś przeczytał je w 2017 roku.

 • Przedsiębiorca nieustannie poszukuje nowych rozwiązań, pomysłów i sposobów. Książki są niesamowitym źródłem wiedzy i inspiracji. Czytanie książek stanowi dla mnie bardzo ważny nawyk, nad którym pracuje. Jeżeli prowadzi się biznes i ma się rodzinę, to ma się też ciągły deficyt czasu. Czytanie jest czymś co trzeba dobrze zaplanować i trzeba się go nauczyć.
 • Czytam wyłącznie książki, które zostały mi polecone przez wartościowych dla mnie ludzi oraz książki, które traktują o tematyce, którą akurat zgłębiam i mają bardzo wartosciowe recencje.
 • Czytam głównie po angielsku – nie wszytskie książki są dostępne po polsku.
 • Czytam głównie na czytniku elektronicznym. Dlaczego? Dużo szybciej jestem w stanie kupić książkę, czytnik mogę mieć zawsze przy sobie, mogę szybko wracać do interesujących mnie wątków w książkach. Jeżeli chcesz wiedzieć jaki czytnik polecam napisz na priv.
 • Jak czytam? Tutaj kilka elementów, które działają w moim przypadku:

a) czytam nie mniej niż 5% książki w dni powszednie (taki jest mój cel i mierzę go właśnie na czytniku elektronicznym)

b) czytam nie mniej niż 10% książki w każdy wolny dzień (dzięki tym 2 założeniom jestem w stanie przeczytać około 2 wartościowych książek miesiecznie)

c) jak mnie coś bardzo zainteresuje to czytam dużo intensywniej – bywa, że książkę jestem w stanie przeczytać w 1-2 dni

d) czytam w określonych sytuacjach: wstaje 30 minut wcześniej niż powinien wstac do pracy i wtedy czytam (jeśli nie mam zaplanowanego porannego treningu sportowego), czytam w podróży (w samolocie, w pociągu), czytam po 20 minut zaraz po uspaniu dziecka. Warto jest zastanowić się kiedy jesteś w stanie wygospodarować 15-30 minut w ciągu swojego dnia. Ja znalazłem 2 takie momenty

e) jak książka okazuje się słaba, nie czytam jej do końca

f) warto też zainteresować się umiejętnością szybkiego czytania. Nie jestem w tym ekspertem, ale swego czasu uczyłem się regularnie. Ekspertem w tym temacie jest niewątpliwie Kasia Szafranowska

No to zaczynamy! Poniżej moja lista 10 najbardziej wartościowych książek z 2016 roku :

1) Elon Musk – Ashlee Vance

zrzut-ekranu-2016-12-23-o-13-52-53

Elon Musk to jest człowiek, którego naprawdę warto obserwować. Na naszych oczach jego produkty zmieniają świat (Tesla, SpaceX, PayPal, SolarCity, Hyperloop). Jego biografia pokazuje nieco głębiej jakie są jego motywy, sposoby działania, styl. Tak jak kiedyś z zapartym tchem czytałem biografie Steva Jobsa Waltera Isaacsona tak teraz czytałem tę książkę.

2) Deep Work: Cal Newport

zrzut-ekranu-2016-12-23-o-14-15-59

Czasem żeby rozwiązać skomplikowany problem, trzeba poświęcić nieco więcej czasu i energii. Nasza praca staje się coraz bardziej powierzchowna, ponieważ stale rozpraszani jesteśmy mediami społecznościowymi oraz ciągłymi „pożarami” w firmie. Ta książka pokazuje jak można pracować nieco inaczej. Dla mnie osobiście bardzo ważna pozycja. Wziąłem z niej przykładowo strategię, że raz na 2 tygodnie pracuję w piątki pół dnia w domu. Wtedy od samego rana pracuję nad 1 z najważniejszych wyzwań w firmie i tylko nad tym przez 3 godziny, bez żadnych rozproszeń.

3) The Sales Acceleration Formula – Mark Roberge

zrzut-ekranu-2016-12-23-o-13-56-38

Książka napisana przez osobę, która zbudowała sprzedaż od 0 do 100 milionów dolarów w firmie HubSpot.com. Bardzo dużo wartościowego i praktycznego mięsa. Jedna z ważnych rzeczy jakie zapamiętałem dotyczyła poszukiwanych cech osób, które zatrudniamy jako sprzedawców. Są to między innymi: coachability (czyli czy osoba jest w stanie się uczyć?), poprzednie sukcesy (niekoniecznie w tej działce, do której zatrudniasz), inteligencja (bo to potwierdza, że osoba będzie wyciągała wnioski i się uczyła). Zatrudniając ludzi patrzę na te cechy już nie tylko z perspektywy stanowisk sprzedażowych.

4) Traction: Get a grip on your business – Gino Wickman

zrzut-ekranu-2016-12-23-o-14-23-16

Książka, która pomogła mi mocno w tym roku w zakresie zarządzania rosnącą organizacją (na początku roku zaczynaliśmy z 20 pracownikami, a aktualnie przekraczamy 55). Pokazuje jak biznes można podzielić na 6 obszarów i jak w nich się poruszać (Wizja, Ludzie, Dane, Problemy, Procesy, Trakcja). Elementy z tej książki wykorzystuję na co dzień między innymi w ramach cotygodniowych spotkań z zespołem i prowadzenia odpowiedniego Score Card oraz planowania celi kwartalnych i rocznych.

5) Jak nie umrzeć przedwcześnie – co jeść, aby dłużej cieszyć się zdrowiem – Dr. Michael Greger

zrzut-ekranu-2016-12-26-o-09-19-20

Pewnie zadasz pytanie co na mojej liście robi akurat ta książka? Odpowiedź jest moim zdaniem prosta. Cała zabawa w przedsiębiorczość, wolność, szczęśliwe życie nie ma znaczenia jak przestajesz być zdrowy. Książka niesamowita, którą polecam każdemu. Wszystko co jest napisane oparte jest o badania naukowe. Właśnie po jej przeczytaniu 1 z moich postanowień noworocznych to przez miesiąc być weganinem:) Zobaczymy czy się uda i co będzie dalej. Książka idealna nie tylko dla was, ale do polecenia każdemu z waszej rodziny, na kim wam zależy.

6) Built to Sell – John Warrillow

zrzut-ekranu-2016-12-23-o-14-28-50

Książka dość lekka i przyjemna do przeczytania. W prosty sposób przeprowadza nas przez historię osoby chcącej sprzedać swój biznes. Pokazuje co jest ważne i co musi w nim zmienić, żeby to było możliwe. Książka zainspirowała mnie do stworzenia w mojej firmie www.alpha-capital.pl całkiem nowej usługi. Przygotowania firm do transakcji sprzedaży do inwestorów.

7) From Impossible to Inevitable – Aaron Ross

zrzut-ekranu-2016-12-23-o-14-30-54

Książka tego samego autora, który napisał jedną z obowiązkowych pozycji w zakresie budowy sprzedaży Predictable Revenues. Aaron Ross budował dział sprzedaży w SalesForce.com. W najnowszej książce dzieli się swoimi najnowszymi doświadczeniami i aktualizuje to wszystko co jego zdaniem się zmieniło od czasów napisania wcześniejszej książki. Uważam, że pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce mieć przewidywalne przychody w swojej firmie.

8) Reinventing Organizations – Frederic Laloux

zrzut-ekranu-2016-12-23-o-14-18-56

Wraz z rozwojem ludzkości, zmienia się świadomość i mentalność społeczeństw. Każde nowe pokolenie jest inne. Nie wiem czy wiesz, ale za kilka lat większość osób jakie będziesz zatrudniać, będzie pochodziło z pokolenia Z. Sposób motywacji takich ludzi będzie całkowicie inny niż osób z pokolenia X lub Y. Warto zatem zgłębiać moim zdaniem tematykę różnych form funkcjonowania organizacji. Bardzo ciekawa pozycja polecona mi przez kolegę Daniela Urbana z firmy Sente (za co mu dziękuję).

9) The Challanger Sale – Matthew Dixon i Brent Adamson

zrzut-ekranu-2016-12-23-o-14-11-40

Bardzo dobra pozycja pokazująca jaki jest dzisiaj najbardziej skuteczny model sprzedawcy. Okazuje się, że nie jest to osoba skupiona wyłącznie na budowaniu dobrych relacji z klientami. Książka polecana często przez Tomka Karwatkę z Divante. Warto ją przeczytać i dowiedzieć się co to znaczy „challenger sale”.

10) Scaling up – Verne Harnish

zrzut-ekranu-2016-12-23-o-14-34-40

Książka, która tak samo jak pozycja 4 na liście pomogła mi w myśleniu jak powinna działać firma żeby realizowała szybki wzrost. Dużo wiedzy z tej książki spowodowało, że udało nam się zrealizować 3 razy większe przychody w testuj.pl   w stosunku do roku poprzedniego i o 1933% większe przychody miesięczne niż 2 lata temu.

Mam nadzieję, że część z tych książek pomoże wam również tak samo jak mi.

Jeżeli uważasz wpis za wartościowy będę wdzięczny za share.

Na sam koniec mam do Ciebie 2 prośby:

1 – w komentarza napisz proszę jakie książki dla Ciebie były przełomowe w 2016 roku i co rekomendujesz przeczytać i dlaczego.

2 – zapraszam Cię do zapisania się do mojego Newslettera. Wysyłam w nim wartościowe wskazówki i narzędzia związane z rozwojem biznesu. Na bazie doświadczeń moich firm, ale też to, czego się na bieżąco uczę (z książek i od innych przedsiębiorców)

Przeczytaj również: przedsiebiorca.com/stres, przedsiebiorca.com/jakie-podcasty-warto-sluchac

Darmowy e-book

"31 sposobów na generowanie dodatkowych przychodów w Twoim biznesie"

Zapisuję się na newsletter i chcę otrzymać darmowy e-book.

100% Prywatności. Nie będziemy wysyłać spamu!

Komentarze

 1. Książki, które polecam to wspomniane w tym wpisie „Predictable revenue” i „Stan futbolu” Krzysztofa Stanowskiego – książka o kulisach piłki nożnej pisana z perkpektywy kogoś kto w swoim fachu stał się najlepszy w Polsce, a doszedł do tego ciężką pracą, która jednak była bardziej realizowaniem własnej pasji. Książka zmienia spojrzenie na wiele powszechnie znanych aspektów piłki nożnej, a przy okazji pokazuje co trzeba zrobić, żeby w swojej branży odnieść sukces.

 2. Bardzo ciekawy zestaw. Mnie osobiście urzekła książka „Stosunkowo Dobry” M. Kotońskiego – ogólnie o podejściu do innych ludzi.

 • Bartosz bartosz@righthello.com

  Bardzo dobre rekomendacje. Niektóre już trafiły na listę do przeczytania. W 2016 przełomowych książek przeczytałem kilka - Tragarze Śmierci Witolda Gadowskiego o źródłach terroryzmu, Power of Habit, Mit przedsiębiorczości, Ślepnąc od świateł Żulczyka... Jeśli chodzi o rekomendacje to zapraszam na blog: https://bmajewski.wordpress.com/2016/12/26/9-ksiazek-dla-mlodych-menedzerow/
  Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
 • Brat braciasamcy.pl

  Bardzo ciekawy zestaw. Mnie osobiście urzekła książka "Stosunkowo Dobry" M. Kotońskiego - ogólnie o podejściu do innych ludzi.
  Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
 • Jacek Bartczak

  Książki, które polecam to wspomniane w tym wpisie "Predictable revenue" i "Stan futbolu" Krzysztofa Stanowskiego - książka o kulisach piłki nożnej pisana z perkpektywy kogoś kto w swoim fachu stał się najlepszy w Polsce, a doszedł do tego ciężką pracą, która jednak była bardziej realizowaniem własnej pasji. Książka zmienia spojrzenie na wiele powszechnie znanych aspektów piłki nożnej, a przy okazji pokazuje co trzeba zrobić, żeby w swojej branży odnieść sukces.
  Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy boost 350 www.boostyeezy.us.com

   I would like to show my thanks to this writer just for rescuing me from such a incident. As a result of exploring throughout the world-wide-web and coming across strategies which are not beneficial, I thought my entire life was gone. Living without the solutions to the difficulties you've fixed through your posting is a critical case, and those that would have badly affected my career if I had not come across the website. Your main skills and kindness in controlling the whole thing was precious. I don't know what I would've done if I had not discovered such a stuff like this. It's possible to at this point look ahead to my future. Thanks so much for this professional and amazing guide. I will not be reluctant to endorse your web sites to anyone who would need direction on this issue.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy www.izap.fr/qmhB

   I intended to create you the tiny observation to say thanks again considering the pretty thoughts you've documented above. It's pretty generous of people like you to make extensively all that most people could possibly have marketed for an e book in making some bucks for themselves, chiefly considering the fact that you might have done it in the event you considered necessary. Those techniques also served to be the great way to be aware that other people have the same interest just as my very own to know way more on the topic of this condition. Certainly there are lots of more fun sessions ahead for individuals who browse through your website.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • adidas nmd osws.uk/nmdrunner

   This really answered my problem, thank you!
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy boost tiny.gl/yzyinc

   I wanted to send you this little bit of note to help say thanks a lot over again with your beautiful ideas you've shown here. It's certainly open-handed of you to give extensively all some people would've offered for sale for an e book to help with making some money for their own end, most importantly considering the fact that you might well have tried it if you ever wanted. These creative ideas as well acted to become a good way to know that other people online have the identical eagerness much like my own to know a little more in respect of this condition. I'm sure there are several more enjoyable sessions in the future for individuals that look over your blog post.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • michael kors handbags www.michael-kors-handbags.org.uk

   Thanks a lot for giving everyone remarkably spectacular opportunity to read in detail from this site. It's always very excellent and jam-packed with a good time for me and my office colleagues to search your web site a minimum of three times a week to see the fresh tips you have got. Not to mention, I am also at all times astounded with your great hints served by you. Some 1 tips in this article are in truth the very best I've ever had.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy boost ur.my/yeezyboost

   Needed to write you the tiny remark so as to say thanks again with your great pointers you've shared on this site. It was particularly open-handed of people like you to convey easily what numerous people would've sold as an e-book to generate some profit on their own, precisely given that you might have tried it if you ever decided. These thoughts as well worked to become easy way to recognize that other people have a similar dream really like my personal own to grasp a whole lot more when it comes to this matter. I'm sure there are some more pleasant periods in the future for those who take a look at your site.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • timberland boots www.outlettimberland.us.org

   I would like to convey my respect for your generosity in support of persons who have the need for guidance on this important theme. Your real dedication to passing the message throughout appeared to be certainly practical and have always permitted workers like me to attain their ambitions. The warm and friendly tutorial can mean a whole lot to me and even further to my office colleagues. Best wishes; from everyone of us.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy boost mchs.xyz/yeezyboost

   I am also commenting to let you understand of the outstanding experience my girl found using your web site. She learned several issues, not to mention what it is like to possess an excellent helping style to make many people smoothly fully grasp chosen multifaceted matters. You truly exceeded our own desires. Thank you for coming up with those useful, trustworthy, educational and as well as cool guidance on the topic to Evelyn.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • cheap basketball shoes www.cheapbasketballshoes.us.com

   I want to express my appreciation for your generosity for visitors who should have help with this particular question. Your very own commitment to getting the message up and down appeared to be extraordinarily important and have always made guys and women just like me to realize their ambitions. Your own warm and friendly hints and tips implies so much to me and substantially more to my colleagues. Thanks a ton; from everyone of us.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • pandora bracelet www.jewelrypandora.in.net

   I and also my buddies were found to be going through the good tactics on your web site and so the sudden developed a horrible feeling I had not expressed respect to the website owner for those strategies. Those boys are actually absolutely very interested to learn them and have now pretty much been using those things. We appreciate you really being well thoughtful and for going for these kinds of excellent things most people are really desperate to learn about. Our honest apologies for not expressing gratitude to earlier.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • lacoste online shop www.lacosteonline.cc

   Thank you for your whole labor on this blog. My mum take interest in participating in research and it's really obvious why. I notice all regarding the lively way you deliver valuable guidance on your website and as well as attract response from other ones on this area and our favorite princess is truly studying a great deal. Enjoy the rest of the year. You are always performing a pretty cool job.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy boost gentleurl.net/Icxv18BEzR7pa99rt

   A lot of thanks for your whole efforts on this site. My mum really loves making time for internet research and it's really obvious why. A number of us know all concerning the powerful way you offer valuable secrets on this website and therefore strongly encourage participation from other individuals on that article then my child is actually becoming educated so much. Enjoy the rest of the year. You have been doing a great job.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • michael kors outlet online www.outletonline-michaelkors.us.org

   I wanted to write you that tiny word in order to say thanks a lot as before with the fantastic thoughts you have provided on this website. It has been so extremely open-handed with you giving easily what a few individuals might have advertised as an e-book to get some cash for their own end, most notably seeing that you might well have tried it in case you desired. The pointers as well worked like a fantastic way to fully grasp that many people have similar passion much like my very own to understand lots more with regards to this issue. I think there are lots of more enjoyable times up front for individuals who look over your blog post.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • adidas stan smith sneakers www.adidasstansmith.uk

   I'm also writing to let you understand of the fine discovery my wife's girl developed reading your site. She realized so many pieces, with the inclusion of what it is like to possess a wonderful teaching nature to let most people with no trouble completely grasp various complex topics. You really surpassed my desires. Thank you for delivering the precious, dependable, informative and as well as easy guidance on this topic to Ethel.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy boost 350 smartmobi.info/yeezyboost350

   My spouse and i were so thankful when Michael could finish up his researching using the ideas he was given through the blog. It's not at all simplistic to just always be freely giving guidelines which often some other people could have been trying to sell. We really fully grasp we've got the website owner to give thanks to because of that. The main explanations you've made, the straightforward blog navigation, the friendships you can assist to foster - it's everything remarkable, and it is aiding our son in addition to the family imagine that the matter is entertaining, and that's incredibly essential. Thanks for the whole thing!
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • led light up shoes www.thelightupshoes.us.com

   I would like to show my gratitude for your kindness giving support to folks that absolutely need help on this important concern. Your real commitment to getting the solution along had been wonderfully functional and have continually helped women like me to arrive at their targets. Your own valuable instruction means much to me and much more to my peers. Best wishes; from everyone of us.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • atlanta falcons jersey www.atlantafalconsjerseys.us

   I want to convey my passion for your kind-heartedness in support of people who really need assistance with the content. Your very own commitment to passing the message all around ended up being unbelievably effective and have continuously permitted professionals much like me to reach their endeavors. Your invaluable useful information entails this much a person like me and still more to my fellow workers. Thanks a ton; from each one of us.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy boost 350 www.yeezy-boost350.us.com

   I am just commenting to make you know what a helpful discovery my cousin's child found studying your blog. She learned a good number of issues, with the inclusion of what it's like to possess an awesome coaching style to get most people clearly thoroughly grasp a variety of multifaceted subject areas. You truly exceeded readers' expected results. I appreciate you for providing such warm and helpful, trustworthy, explanatory and unique tips on that topic to Emily.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy boost onj.me/boostyeezy

   I simply wanted to construct a brief word in order to say thanks to you for all the magnificent tactics you are giving out at this website. My time-consuming internet research has at the end been honored with reasonable ideas to share with my friends and classmates. I would tell you that we readers are definitely blessed to live in a really good community with very many special individuals with very beneficial pointers. I feel somewhat happy to have seen your entire webpages and look forward to tons of more pleasurable moments reading here. Thanks a lot again for everything.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • fitflops www.fitflops.cc

   My spouse and i ended up being quite thankful when Peter could round up his web research while using the ideas he grabbed from your very own blog. It's not at all simplistic just to be giving for free guidance that most people might have been making money from. We really already know we've got the writer to be grateful to for this. The specific explanations you made, the easy website navigation, the relationships you aid to engender - it's got all great, and it's making our son in addition to our family do think the subject is fun, and that is wonderfully vital. Thanks for everything!
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy shoes cbi.as/5br7h

   I truly wanted to post a simple remark in order to say thanks to you for those splendid hints you are showing on this website. My incredibly long internet investigation has now been paid with professional information to write about with my partners. I 'd tell you that most of us visitors actually are quite blessed to live in a notable network with very many lovely people with useful guidelines. I feel very much fortunate to have come across your entire weblog and look forward to many more brilliant minutes reading here. Thanks a lot again for a lot of things.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • nike huarache www.nikehuaracheshoes.us.com

   My spouse and i got absolutely ecstatic when Emmanuel could do his survey through the entire precious recommendations he discovered from your own blog. It's not at all simplistic to just happen to be freely giving instructions which usually some others could have been selling. Therefore we remember we need the website owner to give thanks to for this. These explanations you made, the straightforward web site navigation, the relationships you help engender - it's got many astounding, and it's really letting our son and our family feel that that idea is thrilling, which is certainly quite vital. Thank you for the whole lot!
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • ultra boost www.ultraboost.us.com

   I wanted to compose you one tiny observation just to give thanks once again for these lovely information you've shared on this website. This has been really remarkably generous of you to present without restraint all that some people could have made available for an ebook to help with making some money on their own, specifically since you could have done it if you ever wanted. These thoughts in addition served like a fantastic way to know that someone else have similar dream the same as mine to realize whole lot more when it comes to this problem. I'm certain there are millions of more fun periods ahead for many who see your blog.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy www.yeezys.us.org

   I'm commenting to make you be aware of of the excellent experience my wife's girl gained reading through the blog. She mastered so many details, which include how it is like to possess a wonderful helping mindset to make the rest quite simply learn about some specialized subject matter. You actually exceeded people's expectations. I appreciate you for rendering such practical, healthy, edifying and also fun thoughts on the topic to Gloria.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • Adidas NMD PK Runner Gray www.nmdadidas.us.com/adidas-nmd-pk-runner-gray-p-228.html

   When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a remark is added I get 4 emails with the same comment. Is there any manner you can take away me from that service? Thanks!
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • pandora charms www.charmspandora.in.net

   Thank you so much for providing individuals with a very pleasant possiblity to read articles and blog posts from here. It is usually so fantastic and as well , stuffed with a great time for me and my office peers to visit your web site the equivalent of thrice in one week to find out the new guides you have. And of course, I'm also actually astounded considering the awesome suggestions served by you. Some 1 areas on this page are definitely the most beneficial we've ever had.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
   • yeezy boost u.to/aLE6Dw

    I and also my guys ended up looking at the excellent thoughts on your site and so all of a sudden developed a terrible feeling I never thanked you for those strategies. These guys are actually totally happy to read through them and now have seriously been tapping into these things. We appreciate you turning out to be well considerate and also for picking some notable ideas most people are really wanting to be aware of. Our own sincere regret for not saying thanks to you earlier.
    Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
26 Więcej komentarzy