Czego mogę się nauczyć od innych przedsiębiorców

10 książek dla przedsiębiorcy na 2017 rok

10-ksiazek

W tym wpisie dowiesz się kilku ważnych rzeczy związanych z książkami dla przedsiebiorcy. Podpowiem co warto czytać i dlaczego jest to ważne. Udzielę również kilku wskazówek, jak czytać efektywnie.

Oczywiście podzielę się też 10 tytułami książek, które były dla mnie najwazniejsze w 2016 roku. Jeśli jeszcze ich nie znasz polecam abyś przeczytał je w 2017 roku.

  • Przedsiębiorca nieustannie poszukuje nowych rozwiązań, pomysłów i sposobów. Książki są niesamowitym źródłem wiedzy i inspiracji. Czytanie książek stanowi dla mnie bardzo ważny nawyk, nad którym pracuje. Jeżeli prowadzi się biznes i ma się rodzinę, to ma się też ciągły deficyt czasu. Czytanie jest czymś co trzeba dobrze zaplanować i trzeba się go nauczyć.
  • Czytam wyłącznie książki, które zostały mi polecone przez wartościowych dla mnie ludzi oraz książki, które traktują o tematyce, którą akurat zgłębiam i mają bardzo wartosciowe recencje.
  • Czytam głównie po angielsku – nie wszytskie książki są dostępne po polsku.
  • Czytam głównie na czytniku elektronicznym. Dlaczego? Dużo szybciej jestem w stanie kupić książkę, czytnik mogę mieć zawsze przy sobie, mogę szybko wracać do interesujących mnie wątków w książkach. Jeżeli chcesz wiedzieć jaki czytnik polecam napisz na priv.
  • Jak czytam? Tutaj kilka elementów, które działają w moim przypadku:

a) czytam nie mniej niż 5% książki w dni powszednie (taki jest mój cel i mierzę go właśnie na czytniku elektronicznym)

b) czytam nie mniej niż 10% książki w każdy wolny dzień (dzięki tym 2 założeniom jestem w stanie przeczytać około 2 wartościowych książek miesiecznie)

c) jak mnie coś bardzo zainteresuje to czytam dużo intensywniej – bywa, że książkę jestem w stanie przeczytać w 1-2 dni

d) czytam w określonych sytuacjach: wstaje 30 minut wcześniej niż powinien wstac do pracy i wtedy czytam (jeśli nie mam zaplanowanego porannego treningu sportowego), czytam w podróży (w samolocie, w pociągu), czytam po 20 minut zaraz po uspaniu dziecka. Warto jest zastanowić się kiedy jesteś w stanie wygospodarować 15-30 minut w ciągu swojego dnia. Ja znalazłem 2 takie momenty

e) jak książka okazuje się słaba, nie czytam jej do końca

f) warto też zainteresować się umiejętnością szybkiego czytania. Nie jestem w tym ekspertem, ale swego czasu uczyłem się regularnie. Ekspertem w tym temacie jest niewątpliwie Kasia Szafranowska

No to zaczynamy! Poniżej moja lista 10 najbardziej wartościowych książek z 2016 roku :

1) Elon Musk – Ashlee Vance

zrzut-ekranu-2016-12-23-o-13-52-53

Elon Musk to jest człowiek, którego naprawdę warto obserwować. Na naszych oczach jego produkty zmieniają świat (Tesla, SpaceX, PayPal, SolarCity, Hyperloop). Jego biografia pokazuje nieco głębiej jakie są jego motywy, sposoby działania, styl. Tak jak kiedyś z zapartym tchem czytałem biografie Steva Jobsa Waltera Isaacsona tak teraz czytałem tę książkę.

2) Deep Work: Cal Newport

zrzut-ekranu-2016-12-23-o-14-15-59

Czasem żeby rozwiązać skomplikowany problem, trzeba poświęcić nieco więcej czasu i energii. Nasza praca staje się coraz bardziej powierzchowna, ponieważ stale rozpraszani jesteśmy mediami społecznościowymi oraz ciągłymi „pożarami” w firmie. Ta książka pokazuje jak można pracować nieco inaczej. Dla mnie osobiście bardzo ważna pozycja. Wziąłem z niej przykładowo strategię, że raz na 2 tygodnie pracuję w piątki pół dnia w domu. Wtedy od samego rana pracuję nad 1 z najważniejszych wyzwań w firmie i tylko nad tym przez 3 godziny, bez żadnych rozproszeń.

3) The Sales Acceleration Formula – Mark Roberge

zrzut-ekranu-2016-12-23-o-13-56-38

Książka napisana przez osobę, która zbudowała sprzedaż od 0 do 100 milionów dolarów w firmie HubSpot.com. Bardzo dużo wartościowego i praktycznego mięsa. Jedna z ważnych rzeczy jakie zapamiętałem dotyczyła poszukiwanych cech osób, które zatrudniamy jako sprzedawców. Są to między innymi: coachability (czyli czy osoba jest w stanie się uczyć?), poprzednie sukcesy (niekoniecznie w tej działce, do której zatrudniasz), inteligencja (bo to potwierdza, że osoba będzie wyciągała wnioski i się uczyła). Zatrudniając ludzi patrzę na te cechy już nie tylko z perspektywy stanowisk sprzedażowych.

4) Traction: Get a grip on your business – Gino Wickman

zrzut-ekranu-2016-12-23-o-14-23-16

Książka, która pomogła mi mocno w tym roku w zakresie zarządzania rosnącą organizacją (na początku roku zaczynaliśmy z 20 pracownikami, a aktualnie przekraczamy 55). Pokazuje jak biznes można podzielić na 6 obszarów i jak w nich się poruszać (Wizja, Ludzie, Dane, Problemy, Procesy, Trakcja). Elementy z tej książki wykorzystuję na co dzień między innymi w ramach cotygodniowych spotkań z zespołem i prowadzenia odpowiedniego Score Card oraz planowania celi kwartalnych i rocznych.

5) Jak nie umrzeć przedwcześnie – co jeść, aby dłużej cieszyć się zdrowiem – Dr. Michael Greger

zrzut-ekranu-2016-12-26-o-09-19-20

Pewnie zadasz pytanie co na mojej liście robi akurat ta książka? Odpowiedź jest moim zdaniem prosta. Cała zabawa w przedsiębiorczość, wolność, szczęśliwe życie nie ma znaczenia jak przestajesz być zdrowy. Książka niesamowita, którą polecam każdemu. Wszystko co jest napisane oparte jest o badania naukowe. Właśnie po jej przeczytaniu 1 z moich postanowień noworocznych to przez miesiąc być weganinem:) Zobaczymy czy się uda i co będzie dalej. Książka idealna nie tylko dla was, ale do polecenia każdemu z waszej rodziny, na kim wam zależy.

6) Built to Sell – John Warrillow

zrzut-ekranu-2016-12-23-o-14-28-50

Książka dość lekka i przyjemna do przeczytania. W prosty sposób przeprowadza nas przez historię osoby chcącej sprzedać swój biznes. Pokazuje co jest ważne i co musi w nim zmienić, żeby to było możliwe. Książka zainspirowała mnie do stworzenia w mojej firmie www.alpha-capital.pl całkiem nowej usługi. Przygotowania firm do transakcji sprzedaży do inwestorów.

7) From Impossible to Inevitable – Aaron Ross

zrzut-ekranu-2016-12-23-o-14-30-54

Książka tego samego autora, który napisał jedną z obowiązkowych pozycji w zakresie budowy sprzedaży Predictable Revenues. Aaron Ross budował dział sprzedaży w SalesForce.com. W najnowszej książce dzieli się swoimi najnowszymi doświadczeniami i aktualizuje to wszystko co jego zdaniem się zmieniło od czasów napisania wcześniejszej książki. Uważam, że pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce mieć przewidywalne przychody w swojej firmie.

8) Reinventing Organizations – Frederic Laloux

zrzut-ekranu-2016-12-23-o-14-18-56

Wraz z rozwojem ludzkości, zmienia się świadomość i mentalność społeczeństw. Każde nowe pokolenie jest inne. Nie wiem czy wiesz, ale za kilka lat większość osób jakie będziesz zatrudniać, będzie pochodziło z pokolenia Z. Sposób motywacji takich ludzi będzie całkowicie inny niż osób z pokolenia X lub Y. Warto zatem zgłębiać moim zdaniem tematykę różnych form funkcjonowania organizacji. Bardzo ciekawa pozycja polecona mi przez kolegę Daniela Urbana z firmy Sente (za co mu dziękuję).

9) The Challanger Sale – Matthew Dixon i Brent Adamson

zrzut-ekranu-2016-12-23-o-14-11-40

Bardzo dobra pozycja pokazująca jaki jest dzisiaj najbardziej skuteczny model sprzedawcy. Okazuje się, że nie jest to osoba skupiona wyłącznie na budowaniu dobrych relacji z klientami. Książka polecana często przez Tomka Karwatkę z Divante. Warto ją przeczytać i dowiedzieć się co to znaczy „challenger sale”.

10) Scaling up – Verne Harnish

zrzut-ekranu-2016-12-23-o-14-34-40

Książka, która tak samo jak pozycja 4 na liście pomogła mi w myśleniu jak powinna działać firma żeby realizowała szybki wzrost. Dużo wiedzy z tej książki spowodowało, że udało nam się zrealizować 3 razy większe przychody w testuj.pl   w stosunku do roku poprzedniego i o 1933% większe przychody miesięczne niż 2 lata temu.

Mam nadzieję, że część z tych książek pomoże wam również tak samo jak mi.

Jeżeli uważasz wpis za wartościowy będę wdzięczny za share.

Na sam koniec mam do Ciebie 2 prośby:

1 – w komentarza napisz proszę jakie książki dla Ciebie były przełomowe w 2016 roku i co rekomendujesz przeczytać i dlaczego.

2 – zapraszam Cię do zapisania się do mojego Newslettera. Wysyłam w nim wartościowe wskazówki i narzędzia związane z rozwojem biznesu. Na bazie doświadczeń moich firm, ale też to, czego się na bieżąco uczę (z książek i od innych przedsiębiorców)

Przeczytaj również: przedsiebiorca.com/stres, przedsiebiorca.com/jakie-podcasty-warto-sluchac

Darmowy e-book

"31 sposobów na generowanie dodatkowych przychodów w Twoim biznesie"

Zapisuję się na newsletter i chcę otrzymać darmowy e-book.

100% Prywatności. Nie będziemy wysyłać spamu!

Komentarze

  1. Książki, które polecam to wspomniane w tym wpisie „Predictable revenue” i „Stan futbolu” Krzysztofa Stanowskiego – książka o kulisach piłki nożnej pisana z perkpektywy kogoś kto w swoim fachu stał się najlepszy w Polsce, a doszedł do tego ciężką pracą, która jednak była bardziej realizowaniem własnej pasji. Książka zmienia spojrzenie na wiele powszechnie znanych aspektów piłki nożnej, a przy okazji pokazuje co trzeba zrobić, żeby w swojej branży odnieść sukces.

Fatal error: Allowed memory size of 134217728 bytes exhausted (tried to allocate 32 bytes) in /home/ketjow2/domains/przedsiebiorca.com/public_html/wp-includes/cache.php on line 672