Czego mogę się nauczyć od innych przedsiębiorców

10 lekcji biznesu od przedsiębiorczych kobiet część 1.

Zrzut ekranu 2017-04-28 o 09.48.29

Każdy jest nau­czy­cielem, im częściej spo­tykam ludzi i z ni­mi roz­ma­wiam, tym więcej się uczę.” Odkąd pamiętam starałem się do tego stosować, zarówno w życiu prywatnym, jak też w biznesie.

W tym blogpoście możesz przeczytać o najważniejszych lekcjach biznesu od przedsiębiorczych kobiet. Część z nich ma za sobą bardzo duże doświadczenia i wiele zbudowanych przedsięwzięć. Część z nich właśnie podbija świat. Każdą z nich poprosiłem o zastanowienie się i podanie tej jednej lekcji, która była dla niej najważniejsza. Początkowo planowałem umieścić wyłącznie 10 lekcji, natomiast dostałem tyle wartościowych treści, że postanowiłem podzielić ten wpis na 2 części.

Zapraszam do lektury pierwszej z nich.

Lekcja 1: Małgosia Walczak – Chief Investment Officer / Fund of Funds: Corporate Venturing Programme (CVC)

Gosia Walczak

Słuchaj, ale działaj w zgodzie ze sobą.

Trudno mi mówić o jednej lekcji z mojego zawodowego życia. Nie do końca potrafię zdecydować, która była najważniejsza…Jeżeli odbiorcą tych myśli jest kobieta, to powiedziałabym, że to, co było bardzo ważne dla mnie to słuchanie i słyszenie co mówili inni ludzie. Słuchanie z pokorą, ale działanie w zgodzie z sobą. Często jako młoda dziewczyna słyszałam – zwłaszcza, albo… nie, wyłącznie w Polsce – jesteś jeszcze młoda, nie rozumiesz – zrób tak i tak – wróciłam do Polski w 2001 roku, miałam za sobą tylko i aż pracę w polskim radiu w PL, w ONZ w PL i dwa lata z UN w Indonezji, Australii, Nowej Zelandii, studia na UW, Sorbonie etc.  – to jednak nie miało znaczenia dla wielu moich kolegów, gdyż główną kategorię jaką stosowali był wiek. Na początku swojego życia zawodowego w Polsce byłam mocno przytłoczona „kulturą” korporacyjną (wobec kobiet) – głupie dowcipy, aluzje na tle seksistowskim, niedopuszczalne w świecie, z którego właśnie wróciłam. Zaskakujące było dla mnie to, że moje koleżanki nie reagowały na tego typu zachowania mówiąc do mnie: „przyzwyczaisz się” „mi też to nie pasuje, ale przecież oni nie mają złych zamiarów”. No cóż – nie akceptowałam tego i po kilku miesiącach, jak się już zorientowałam co i jak zaczęłam mówić wprost, że przeszkadza mi nierówne traktowanie kobiet. Kiedyś (dawno temu) udzielałam wywiadu dla jakiegoś miesięcznika, w którym wspominałam, jak wyszłam z ważnego spotkania z udziałem prezesów dużych instytucji, na którym to spotkaniu zostały skomplementowane moje czerwone buty i ich kształty i mój uśmiech i już nie pamiętam co jeszcze, gdyż ze spotkania wyszłam delikatnie zamykając za sobą drzwi – byłam przekonana wracając do firmy, że wyrzucą mnie dyscyplinarnie tego samego dnia…tak się jednak nie stało, a opowieść rozeszła się w tempie błyskawicznym po firmie. Od początku swojej drogi wspierałam kobiety, wszystkie – młodsze, starsze, bardziej czy mniej doświadczone. Dziś mogę się pochwalić, że spod moich skrzydeł wyszły świetne menedżerki – wymienię tylko kilka: Magda, Małgosia, Justyna, Iwona, Basia, Ola, i wiele innych, które zajmują dziś wysokie stanowiska bądź mają swoje biznesy. Konkluzja: słuchaj, ale działaj w zgodzie ze sobą, mów otwarcie, ale w wyważony sposób, jeżeli coś Ci przeszkadza, dawaj szansę innym kobietom – zwłaszcza tym młodszym i niejednokrotnie zdolniejszym od Ciebie.

Lekcja 2: Kasia Abramowicz – aktualnie tworzy serwis specprawnik.pl i specfile.pl

Zrzut ekranu 2017-04-22 o 12.02.17

Pytaj bardziej doświadczonych przedsiębiorców ze środowiska, w którym tworzysz projekt

Mamy za sobą 7 projektów (m.in. www.bilety24.pl, www.przelewy24.pl, www.box24.pl, www.3gry.pl, www.activbox.pl) i nie umiem podać uniwersalnych błędów, którym można było zapobiec. Jeśli masz pomysł na usprawnienie czegoś w danym środowisku, zgłoś się najpierw do osób z tego środowiska i porozmawiaj z nimi. Kiedy tylko to możliwe rozmawiaj o pomyśle z osobami, które mają już doświadczenie i wiedzę w organizacji nowych przedsięwzięć tego typu. W pojedynkę jest najtrudniej. Największym hamulcem oczywiście zawsze są pieniądze, trzeba znaleźć sposób, żeby tak nie było. Dlatego dobrze mieć środki własne ( im więcej, tym lepiej) oraz wyszukać właściwych ludzi, którzy pomysł przekują w rozwiązania. Dziś już nie wystarczają rozwiązania amatorskie. Oprócz pomysłu potrzebny jest projekt serwisu, grafik, programista, organizator, później administrator i marketingowiec. Należy pamiętać, że po uruchomieniu serwis będzie wymagał praktycznie ciągłej rozbudowy, zmian i uzupełnień. Dziś dochód z serwisu jest bardzo rzadko natychmiastowy, to czasem i kilka lat. Zyski w pierwszych latach są znikome lub w ogóle ich nie ma, a nakłady spore. Potrzeba dużej determinacji, wytrwałości i uporu by nie poddać się po drodze.

Lekcja 3: Anita Kijanka – właściciel w Comecreationsgroup.pl

Zrzut ekranu 2017-04-22 o 11.06.46

Bez wytrwałości nie wytrwasz w biznesie

Kiedy pięć lat temu zakładałam swoją firmę, kierowałam się przede wszystkim marzeniem o jej posiadaniu. Przy czym poza branżą w jakiej chciałam działać, nie wiedziałam nic o jej prowadzeniu. Jak zacząć, szukać klientów, odpowiednio dbać o ich obsługę, a potem i nie raz windykować… Te 260 tygodni odkąd poszłam do Urzędu Miasta zarejestrować swoją działalność to najlepsza lekcja biznesu. Jednocześnie też najdroższa… Mimo to, kiedy uczymy się na swoich pieniądzach uczymy się dużo szybciej i lekcję zapamiętujemy na dłużej. Jeżeli miałabym napisać o jednej, najważniejszej lekcji – to przede wszystkim byłaby to lekcja wytrwałości. Wiara, cierpliwość i szczęście tylko ją tutaj wzmacniają i uzupełniają. Jednak to wytrwałość w realizacji swoich marzeń, wytrwałe dążenie do określonego celu najbardziej mi tutaj pomogła. Nauczyłam się, że „nie” dziś, nie znaczy „nie” jutro. Nie raz się o tym przekonałam, że sytuacja się zmienia. Dobrze, że nic nie jest stałe, jednak i ta zmienność może niepokoić. Wytrwałość w to, że wiemy gdzie chcemy iść, wiemy czego chcemy i dążymy do realizacji tego marzenia – to najważniejsza lekcja. Znające mnie osoby wiedzą, że nie poddaję się przy pierwszym problemie, i każda kolejna próba przybliża mnie do tego, czego chcę, co uważam za ważne.

Lekcja 4: Milena Majchrzak – dyrektor zarządzający semstorm.com

milena

Zawsze znajdź czas na rozmowę i słuchanie klientów

Cztery lata zarządzania SEMSTORMem nauczyły mnie naprawdę sporo. Najważniejsza z lekcji, jaką sobie przyswoiłam, jest taka, że duma, intuicja i emocje powinny się skończyć z chwilą, gdy nowa funkcja, kampania albo materiały reklamowe ujrzą światło dzienne. Na samym początku, kiedy narzędzie dopiero wchodziło na rynek, musieliśmy się opierać w pewnej mierze na przeczuciach. Oddawaliśmy pierwsze tego typu narzędzie w Polsce. Cały zespół włożył wiele serca, aby przygotować wszystko do startu, ale nie wiedzieliśmy, jak zareaguje na to nasza grupa docelowa. Zainteresowanie było duże, jednak każdą uwagę odbierałam jak bezpodstawne krytykowanie własnego dziecka. Bardzo szybko się okazało, że nie da się rozwijać produktu w taki sposób. Udowodniły to przede wszystkim liczby – po trzech miesiącach od wyjścia z fazy beta testów udało się nam sprzedać zaledwie 20 pakietów. Musiałam schować dumę gdzieś głęboko i zacząć kwestionować wszystko, czego się dotykaliśmy. Również sam proces podejmowania decyzji wymagał zmian. Trzeba było przestać bazować na intuicji i przerzucić się na cykl rozmów z klientami, wprowadzania zmian i skrupulatnego mierzenia rezultatów. I dzisiaj, od czasu do czasu, mam inklinacje do emocjonalnego podchodzenia do opinii klientów. Zawsze staram się w takim momencie pamiętać, że użytkownikowi produkt nie jest obojętny, jeśli poświęcił swój czas na opisanie bolączek, propozycji rozwoju lub po prostu przesłanie uwag. Bez względu na to, ile innych zajęć na mnie czeka, regularnie znajduję czas, żeby znaleźć się na pierwszej linii kontaktu z klientem. To pozwala poznać jego oczekiwania i opinie, a więc rozwijać narzędzie na podstawie faktów, a nie przeczuć.

Lekcja 5: Monika Loryńska – właścicielka pixelpr.net

Zrzut ekranu 2017-04-22 o 10.28.47

Nie konkuruj ceną!

Dla mnie największą rzeczą, jakiej nauczyłam się w biznesie jest to, aby nigdy nie konkurować ceną i umieć pokazać klientowi wartość usługi. Wtedy większość klientów będzie w stanie zapłacić więcej. Obniżanie cen po to, by zdobyć zlecenia omal nie doprowadziło mojej firmy do upadku – tą lekcję zapamiętam do końca życia. To było jedno z najbardziej dramatycznych przeżyć w moim życiu, które odbiło się na moim zdrowiu i na mojej rodzinie. Od tamtej pory regularnie rozwijam się, buduję relacje z klientami, podnoszę jakość usług i … ceny. Dzięki temu teraz mogę pracować mniej niż wcześniej i jednocześnie zarabiać więcej. To chyba główny cel posiadania firmy dla większości osób. Nauczyłam się też nie poddawać zbyt łatwo i bardziej panować nad swoimi emocjami – trzeba wierzyć w siebie bardzo mocno, nie zniechęcać się przeszkodami i nie dać sobie wmówić, że się nie uda. To zaprowadziło mnie tu, gdzie jestem dziś.

Lekcja 6: Dorota Zys – współzałożycielka SaasGenius.com

Dorota Zys

Otwórz się na wsparcie doradców i nie oszczędzaj na marketingu

Na przestrzeni ostatnich 10 lat mojej aktywności w biznesie internetowym na rynku polskim i amerykańskim, miałam okazję uczestniczyć w dziesiątkach projektów internetowych, które charakteryzowały się dużymi nakładami finansowymi na marketing internetowy. Niestety, gdy czytam historie rozwoju polskiej branży internetowej dostrzegam, że nie jest to zbyt popularne zjawisko w Polsce. Szczególnie widoczne było to w historiach firm, które skorzystały ze wsparcia dotacji unijnych. Wsparcie to wymagało na samym początku stworzenia biznes planu na najbliższe 2-3 lata. W związku z tym ten biznes plan przygotowywany w pośpiechu, w większości przez początkujących przedsiębiorców, zakładał często minimalne wsparcie dla działań marketingowych, przeznaczając 70-90% środków na stworzenie produktu. Brak doświadczenia biznesowego i wsparcia konsultingowego na etapie tworzenia produktu, sprawiał, że założyciele byli niesłusznie przekonani, że w ten sposób stworzą doskonały produkt, który sprzeda się sam. Oczywiście w większości przypadków tak się nie stało. Produkty te same się nie sprzedały, stworzone bez wsparcia marketingowego były umieszczane na domenach z nazwami, które było ciężko wymówić i napisać. Potencjalni klienci o ich stworzeniu się nigdy nie dowiedzieli, a w międzyczasie powstała konkurencja w innym kraju, która nie musiała mieć lepszego produktu, ale zebrała duże finansowanie od funduszy VC i skorzystała z profesjonalnego wsparcia marketingowego, które doradził im fundusz inwestycyjny i przygotowali się znacznie lepiej do wejścia na rynek. Podsumowując moje dotychczasowe doświadczenie biznesowe i obserwacje w rozwijaniu firm na rynku polskim i amerykańskim, dostrzegam mniej korzystne podejście do działań marketingowych i usług konsultingowych w Polsce. W najbliższych latach powstaną w Polsce setki nowych startupów, wsparte dotacjami i finansowaniem od Unii Europejskiej, chciałabym aby nie popełniały one tych samych błędów i lepiej się przygotowały do ekspansji zagranicznej, korzystając z odpowiedniego wsparcia konsultingowego.

Lekcja 7: Ania Dawidowska – współwłaścicielka Sailoceans.com

1111

W biznesie ważniejsza jest akceptacja niż opór

Brak oporu jest jedną z najważniejszych praktyk, które stosuję na co dzień zarówno w życiu prywatnym i zawodowym. Oznacza to, że staram sie przyjmować wszystkie sytuacje, które się pojawiają z pełną akceptacją i zaufaniem. Jeszcze dokładniej, nie wpadam w pułapkę oceniania każdej „trudnej” sytuacji jako negatywnej. Prowadzenie biznesu to przecież stan ciągłej zmiany. W sytuacjach kryzysowych najczęściej wpadamy w panikę, dopada nas stres, który nigdy nie jest dobrym doradcą przy podejmowaniu decyzji, działań. Stawianie oporu skutkuje tym, że sprzeciwiamy sie „trudnym” sytuacjom, ktore tylko nabierają mocy, siły i o wiele bardziej nam ciążą i nas blokują. Natomiast akceptacja i samo dostrzeżenie ich powoduje, że w konsekwencji osiagamy stan wolności i działamy nieskrępowani ich wpływem. Ze spokojem i dystansem podchodzę do tego, co pojawia się na mojej drodze, bo z perspektywy czasu wiem, że wszystko co się dzieje jest tylko katalizatorem do potrzebnych zmian.

Lekcja 8:  Magda Mazur-Milewska – CEO appformation.pl

Magda

Nauczmy się słuchać, a nie tylko słyszeć

Wiele lat temu dokonałam zawodowego przeskoku. Porzuciłam dziennikarstwo na rzecz zarządzania projektami w IT. Brak fachowej wiedzy nadrabiałam entuzjazmem oraz umiejętnościami komunikacyjnymi, które były podstawą mojej dotychczasowej pracy. I to jest moim zdaniem klucz do sukcesu w każdej branży: umiejętność słuchania, a nie tylko słyszenia tego co nasi partnerzy biznesowi mają do powiedzenia. Wydaje mi się, że ludzie zapominają o tym jak ze sobą rozmawiać. Wysyłamy setki maili dziennie, wiadomości na komunikatorach, umawiamy dziesiątki spotkań na Skype, ale czy ćwiczymy uważność? Wydaje mi się, że za mało czasu poświęcamy na prawdziwą, wartościową rozmowę, a rezultatem takiej jakościowej komunikacji jest dobrze zrealizowany projekt, prawidłowe zebranie wymagań czy też dostarczenie tego czego się od nas oczekuje. Nauczmy się słuchać innych, a życie stanie się łatwiejsze, zarówno to zawodowe jak i osobiste.

Lekcja 9: Joanna Ceplin – właścicielka w joannaceplin.pl

Zrzut ekranu 2017-04-17 o 09.25.30

Idź do przodu, nie zawsze potrzebna jest perfekcja

To, co zdecydowanie wszystkim polecam określam jednym zdaniem: “Progres, nie perfekcja”. Przekonałam się o sile kroków naprzód, nawet gdy nie są mistrzowskie. Gdy rozwijałam swój biznes online planowałam, wyznaczałam daty i robiłam wszystko jak najlepiej umiałam, ale… w wyznaczonym na to czasie. To pozwalało mi cieszyć się małymi postępami, ale w tamtym momencie były to dla mnie “kamienie milowe” mojego przedsięwzięcia. Strona internetowa, platforma kursowa, pierwszy kurs online – wiem, że nie były perfekcyjne, ale były! Odbiorcy mnie poznawali, klienci mogli kupować produkty, a ja miałam środki na rozwój. Ten proces łączy się z umiejętnością wyboru rzeczy najważniejszych i z przeznaczeniem na nie tyle czasu, ile wymagają. Gdy teraz rozmawiam z osobami, które mają mnóstwo pomysłów i stoją na początku swojej drogi, radzę aby skupiły się na jednej rzeczy i realizowały każdy krok pamiętając, że liczy się progres, nie perfekcja.

Lekcja 10: Agnieszka Zawadka, właścicielka supercontent.pl

az

Rób swoje i rób to dobrze

Zaryzykuję stwierdzenie, że ta zasada działa zawsze – nieważne, czy jesteś zleceniobiorcą, klientem, pracownikiem, pracodawcą. Z moich doświadczeń zarówno w pracy na swoim, jak i na etacie wynika, że najważniejsze to robić to, w czym jesteśmy kompetentni. Jednak nie zawsze się to udaje, szczególnie, kiedy na horyzoncie pojawia się propozycja, której ciężko odmówić – bo szef każe, bo klient zleca, bo współpracownik potrzebuje. Nie pozwól wmanewrować się w robienie czegoś, czego nie chcesz robić, na czym się nie znasz, czego robienie nie daje Ci satysfakcji lub z czym po prostu nie czujesz się komfortowo. Nie rób rzeczy, których nie warto robić ani nie przyjmuj zleceń tylko dlatego, że ich wykonanie się opłaca. Naucz się odmawiać – tutaj przydaje się sztuka asertywności. Umiejętność odmawiania pozwoli uniknąć zbędnego stresu, straty czasu i energii, którą możesz spożytkować na robienie tego, co lubisz. Nigdy nie przestawaj się uczyć, zdobywaj nowe umiejętności, przyswajaj nową wiedzę, ale jeśli wykonanie określonego zlecenia wykracza poza Twoje kompetencje, nie bój się polecić osoby, która może wykonać je lepiej od Ciebie. Nie tylko unikniesz niewygodnego zlecenia, ale też wzmocnisz swoje relacje biznesowe. Wierzę, że wywiązywanie się z danego słowa to najlepsza wizytówka w biznesie. Rób swoje i oczekuj tego od innych.

Mam nadzieję, że lekcje, które spisały przedsiębiorcze kobiety pozwolą Ci wyciągnąć kilka bardzo wartościowych wniosków dla Ciebie. To co ja zapamiętam dla siebie to przede wszystkim to jak ważne w budowaniu biznesu są relacje!!!
Nic nie da się zrobić w pojedynkę, nic nie daje frajdy jak się to robi w pojedynkę, to co jest wartością i celem w biznesie to relacje, które udało nam się stworzyć na lata.
Co weźniesz dla siebie i zastosujesz w swoim biznesie po przeczytaniu tych lekcji? Napisz proszę w komentarzu.
Już niedługo opublikujemy kolejną część z wpisem kolejnych 10 przedsiębiorczych kobiet. Jak chcesz dostać wcześniej powiadomienie i informacje zapisz się proszę do mojego Newslettera.

Darmowy e-book

"31 sposobów na generowanie dodatkowych przychodów w Twoim biznesie"

Zapisuję się na newsletter i chcę otrzymać darmowy e-book.

100% Prywatności. Nie będziemy wysyłać spamu!

Komentarze

 • Przedsiębiorcze kobiety rady przedsiebiorca.com/10-lekcji-przedsiebiorczych-kobiet-czesc-2/

  […] 10 lekcji biznesu od przedsiębiorczych kobiet część 1. Wojtek Porady dla przedsiębiorców […]
  Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
 • Marcus https://www.marcusmp.pl/

  Interesujący wpis, fajnie poznać różne perspektywy i spojrzenia na przedsiębiorczość :) Pozdrawiam
  Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy boost gtiny.me/yzyinc

   I simply desired to appreciate you once more. I do not know what I would have taken care of without the actual tips and hints discussed by you on this field. This has been a challenging setting in my view, nevertheless taking a look at the very well-written avenue you dealt with the issue forced me to cry for gladness. I'm grateful for this information as well as expect you know what a powerful job you're putting in training some other people through the use of your blog post. Most likely you have never come across all of us.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • timberland boots www.outlettimberland.us.org

   I and also my friends happened to be examining the best tactics located on your web site and the sudden developed an awful feeling I had not thanked the site owner for those secrets. My guys were definitely as a consequence happy to study all of them and have simply been taking advantage of those things. We appreciate you turning out to be quite helpful and for having this form of incredibly good areas most people are really wanting to know about. Our sincere regret for not expressing appreciation to sooner.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • adidas nmd izap.fr/xBhB

   Would you be all in favour of exchanging hyperlinks?
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy boost fc.cx/6ca4p

   I intended to send you that very little word just to thank you very much again regarding the great information you've discussed in this case. It was simply seriously generous with you to offer without restraint all most people could possibly have sold as an e-book to generate some dough on their own, and in particular considering that you could possibly have done it if you ever considered necessary. The creative ideas as well served to be the good way to fully grasp most people have the same zeal like my very own to see way more on the topic of this issue. I think there are several more pleasurable moments in the future for those who see your website.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • led shoes www.ledshoes.us.com

   Thanks a lot for providing individuals with an extraordinarily superb possiblity to read articles and blog posts from this site. It really is so pleasant and also jam-packed with a good time for me personally and my office fellow workers to search your site at the least three times a week to see the new things you have got. Not to mention, I am just actually amazed concerning the cool knowledge served by you. Some 2 points in this article are in fact the finest I have had.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • cheap jordans www.cheap--jordans.us.com

   I precisely wanted to appreciate you again. I am not sure the things that I could possibly have taken care of without these solutions documented by you concerning my field. It became a distressing case for me, but witnessing this expert mode you treated that made me to weep with fulfillment. Now i'm happier for this assistance and as well , hope that you comprehend what a great job you are getting into educating the mediocre ones using your webpage. Most likely you've never encountered all of us.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy boost ezurl.me/6

   I would like to voice my respect for your generosity in support of men and women who require assistance with that subject. Your special commitment to getting the message all over appears to be particularly useful and have helped employees just like me to reach their endeavors. This helpful help entails a whole lot to me and far more to my peers. Best wishes; from everyone of us.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • adidas nmd www.nmdadidas.us.com

   It抯 exhausting to search out knowledgeable people on this subject, however you sound like you realize what you抮e speaking about! Thanks
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • longchamp www.bagslongchamp.uk

   I intended to create you that little note to say thanks a lot the moment again for your personal beautiful tips you've documented in this case. This has been so extremely generous with you to allow easily all many of us would have offered for sale for an e book in making some money on their own, particularly considering that you could have tried it if you considered necessary. Those basics also served to become a easy way to fully grasp that other individuals have the same dream just like my personal own to know the truth lots more related to this problem. I'm sure there are lots of more enjoyable instances up front for individuals who scan your site.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • air jordans www.cheap-airjordans.us.com

   I must convey my gratitude for your kind-heartedness for women who must have help with the issue. Your special dedication to passing the message all-around had become astonishingly beneficial and has all the time permitted those much like me to get to their endeavors. Your personal warm and friendly guideline signifies much a person like me and still more to my office colleagues. Thank you; from each one of us.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • air jordan shoes www.airjordan.us.com

   I want to express thanks to the writer just for rescuing me from this type of setting. Just after browsing through the search engines and finding ideas which are not powerful, I thought my entire life was done. Being alive without the presence of answers to the issues you have resolved by way of your main guideline is a serious case, and the ones which might have in a wrong way affected my entire career if I had not encountered your blog post. Your actual talents and kindness in touching everything was valuable. I am not sure what I would've done if I had not come upon such a point like this. I'm able to at this point look ahead to my future. Thanks a lot so much for your professional and effective help. I will not hesitate to suggest your blog to any person who would like guide about this issue.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy boost yxbp.com/yeezyboost

   I enjoy you because of every one of your effort on this web site. My niece loves participating in internet research and it's really easy to see why. A lot of people know all regarding the dynamic ways you create efficient suggestions via the blog and as well as inspire response from other people on that topic plus our girl is starting to learn a lot of things. Take advantage of the remaining portion of the year. Your conducting a first class job.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • adidas gazelle www.adidasgazelle.us.com

   Thanks so much for giving everyone an exceptionally spectacular opportunity to read critical reviews from this site. It really is very amazing and also packed with a lot of fun for me and my office acquaintances to search your blog particularly thrice per week to read the fresh things you have. Of course, I'm just always motivated with your mind-boggling points you give. Selected 4 ideas in this article are certainly the best we have had.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • longchamp bags www.outletlongchamp.us.com

   I wanted to compose a brief word so as to say thanks to you for these splendid facts you are posting on this website. My long internet search has finally been recognized with really good details to share with my company. I would claim that many of us visitors are undoubtedly fortunate to dwell in a magnificent site with many awesome individuals with valuable tricks. I feel somewhat lucky to have come across the webpage and look forward to plenty of more brilliant minutes reading here. Thank you again for everything.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • nike polo www.nikepolo.us

   I and my buddies appeared to be examining the nice key points from your website and then at once I had a terrible feeling I had not expressed respect to the web site owner for those strategies. These young men appeared to be totally joyful to learn all of them and have in effect actually been taking advantage of them. Thanks for genuinely simply thoughtful and for finding certain awesome ideas millions of individuals are really desperate to learn about. Our honest apologies for not expressing gratitude to sooner.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy boost 350 vtu.cc/yeezyboost350

   I precisely had to thank you very much once more. I am not sure the things I would've achieved in the absence of the entire tricks shown by you regarding this situation. It was before a real hard concern in my position, but taking a look at this specialized form you solved it made me to jump over happiness. Now i'm grateful for your service and even expect you recognize what a powerful job you're putting in educating people using your webblog. I am sure you've never encountered any of us.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • true religion www.truereligion-outlets.us.com

   I simply needed to thank you so much all over again. I do not know what I could possibly have carried out without the entire tricks documented by you concerning my topic. It was before a real alarming situation in my view, but being able to view the specialized way you processed that made me to leap over fulfillment. I'm happy for the work and then hope that you comprehend what a great job you have been doing educating the others using your blog post. I am certain you have never got to know all of us.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • fitflops www.fitflops.cc

   I truly wanted to write down a remark to be able to express gratitude to you for these fabulous information you are placing at this site. My time intensive internet look up has now been recognized with useful tips to talk about with my companions. I would state that that we readers are truly lucky to be in a good website with very many special professionals with insightful basics. I feel very much blessed to have discovered your entire webpages and look forward to plenty of more exciting times reading here. Thank you again for everything.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • adidas stan smith men www.adidasstansmith.us.com

   I wish to get across my gratitude for your kindness in support of people who actually need help on this area of interest. Your very own commitment to passing the message along was amazingly useful and have frequently permitted employees just like me to get to their targets. Your own valuable suggestions entails a whole lot a person like me and even more to my fellow workers. Warm regards; from all of us.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • adidas neo www.adidasneo.us.com

   A lot of thanks for your entire efforts on this web page. My aunt enjoys setting aside time for investigations and it is easy to understand why. All of us hear all about the powerful form you render both useful and interesting thoughts through the website and therefore strongly encourage response from other ones on the area then our own princess is always starting to learn a whole lot. Take advantage of the remaining portion of the new year. You have been conducting a dazzling job.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
   • yeezy boost ur.my/yeezyboost

    I happen to be commenting to let you understand what a beneficial experience my girl obtained visiting your blog. She learned such a lot of pieces, which included what it is like to possess an excellent helping nature to let the mediocre ones very easily know some advanced subject matter. You truly did more than people's desires. Thanks for coming up with those beneficial, dependable, explanatory and cool tips about that topic to Evelyn.
    Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
19 Więcej komentarzy