Czego mogę się nauczyć od innych przedsiębiorców

10 lekcji biznesu od przedsiębiorczych kobiet część 1.

Zrzut ekranu 2017-04-28 o 09.48.29

Każdy jest nau­czy­cielem, im częściej spo­tykam ludzi i z ni­mi roz­ma­wiam, tym więcej się uczę.” Odkąd pamiętam starałem się do tego stosować, zarówno w życiu prywatnym, jak też w biznesie.

W tym blogpoście możesz przeczytać o najważniejszych lekcjach biznesu od przedsiębiorczych kobiet. Część z nich ma za sobą bardzo duże doświadczenia i wiele zbudowanych przedsięwzięć. Część z nich właśnie podbija świat. Każdą z nich poprosiłem o zastanowienie się i podanie tej jednej lekcji, która była dla niej najważniejsza. Początkowo planowałem umieścić wyłącznie 10 lekcji, natomiast dostałem tyle wartościowych treści, że postanowiłem podzielić ten wpis na 2 części.

Zapraszam do lektury pierwszej z nich.

Lekcja 1: Małgosia Walczak – Chief Investment Officer / Fund of Funds: Corporate Venturing Programme (CVC)

Gosia Walczak

Słuchaj, ale działaj w zgodzie ze sobą.

Trudno mi mówić o jednej lekcji z mojego zawodowego życia. Nie do końca potrafię zdecydować, która była najważniejsza…Jeżeli odbiorcą tych myśli jest kobieta, to powiedziałabym, że to, co było bardzo ważne dla mnie to słuchanie i słyszenie co mówili inni ludzie. Słuchanie z pokorą, ale działanie w zgodzie z sobą. Często jako młoda dziewczyna słyszałam – zwłaszcza, albo… nie, wyłącznie w Polsce – jesteś jeszcze młoda, nie rozumiesz – zrób tak i tak – wróciłam do Polski w 2001 roku, miałam za sobą tylko i aż pracę w polskim radiu w PL, w ONZ w PL i dwa lata z UN w Indonezji, Australii, Nowej Zelandii, studia na UW, Sorbonie etc.  – to jednak nie miało znaczenia dla wielu moich kolegów, gdyż główną kategorię jaką stosowali był wiek. Na początku swojego życia zawodowego w Polsce byłam mocno przytłoczona „kulturą” korporacyjną (wobec kobiet) – głupie dowcipy, aluzje na tle seksistowskim, niedopuszczalne w świecie, z którego właśnie wróciłam. Zaskakujące było dla mnie to, że moje koleżanki nie reagowały na tego typu zachowania mówiąc do mnie: „przyzwyczaisz się” „mi też to nie pasuje, ale przecież oni nie mają złych zamiarów”. No cóż – nie akceptowałam tego i po kilku miesiącach, jak się już zorientowałam co i jak zaczęłam mówić wprost, że przeszkadza mi nierówne traktowanie kobiet. Kiedyś (dawno temu) udzielałam wywiadu dla jakiegoś miesięcznika, w którym wspominałam, jak wyszłam z ważnego spotkania z udziałem prezesów dużych instytucji, na którym to spotkaniu zostały skomplementowane moje czerwone buty i ich kształty i mój uśmiech i już nie pamiętam co jeszcze, gdyż ze spotkania wyszłam delikatnie zamykając za sobą drzwi – byłam przekonana wracając do firmy, że wyrzucą mnie dyscyplinarnie tego samego dnia…tak się jednak nie stało, a opowieść rozeszła się w tempie błyskawicznym po firmie. Od początku swojej drogi wspierałam kobiety, wszystkie – młodsze, starsze, bardziej czy mniej doświadczone. Dziś mogę się pochwalić, że spod moich skrzydeł wyszły świetne menedżerki – wymienię tylko kilka: Magda, Małgosia, Justyna, Iwona, Basia, Ola, i wiele innych, które zajmują dziś wysokie stanowiska bądź mają swoje biznesy. Konkluzja: słuchaj, ale działaj w zgodzie ze sobą, mów otwarcie, ale w wyważony sposób, jeżeli coś Ci przeszkadza, dawaj szansę innym kobietom – zwłaszcza tym młodszym i niejednokrotnie zdolniejszym od Ciebie.

Lekcja 2: Kasia Abramowicz – aktualnie tworzy serwis specprawnik.pl i specfile.pl

Zrzut ekranu 2017-04-22 o 12.02.17

Pytaj bardziej doświadczonych przedsiębiorców ze środowiska, w którym tworzysz projekt

Mamy za sobą 7 projektów (m.in. www.bilety24.pl, www.przelewy24.pl, www.box24.pl, www.3gry.pl, www.activbox.pl) i nie umiem podać uniwersalnych błędów, którym można było zapobiec. Jeśli masz pomysł na usprawnienie czegoś w danym środowisku, zgłoś się najpierw do osób z tego środowiska i porozmawiaj z nimi. Kiedy tylko to możliwe rozmawiaj o pomyśle z osobami, które mają już doświadczenie i wiedzę w organizacji nowych przedsięwzięć tego typu. W pojedynkę jest najtrudniej. Największym hamulcem oczywiście zawsze są pieniądze, trzeba znaleźć sposób, żeby tak nie było. Dlatego dobrze mieć środki własne ( im więcej, tym lepiej) oraz wyszukać właściwych ludzi, którzy pomysł przekują w rozwiązania. Dziś już nie wystarczają rozwiązania amatorskie. Oprócz pomysłu potrzebny jest projekt serwisu, grafik, programista, organizator, później administrator i marketingowiec. Należy pamiętać, że po uruchomieniu serwis będzie wymagał praktycznie ciągłej rozbudowy, zmian i uzupełnień. Dziś dochód z serwisu jest bardzo rzadko natychmiastowy, to czasem i kilka lat. Zyski w pierwszych latach są znikome lub w ogóle ich nie ma, a nakłady spore. Potrzeba dużej determinacji, wytrwałości i uporu by nie poddać się po drodze.

Lekcja 3: Anita Kijanka – właściciel w Comecreationsgroup.pl

Zrzut ekranu 2017-04-22 o 11.06.46

Bez wytrwałości nie wytrwasz w biznesie

Kiedy pięć lat temu zakładałam swoją firmę, kierowałam się przede wszystkim marzeniem o jej posiadaniu. Przy czym poza branżą w jakiej chciałam działać, nie wiedziałam nic o jej prowadzeniu. Jak zacząć, szukać klientów, odpowiednio dbać o ich obsługę, a potem i nie raz windykować… Te 260 tygodni odkąd poszłam do Urzędu Miasta zarejestrować swoją działalność to najlepsza lekcja biznesu. Jednocześnie też najdroższa… Mimo to, kiedy uczymy się na swoich pieniądzach uczymy się dużo szybciej i lekcję zapamiętujemy na dłużej. Jeżeli miałabym napisać o jednej, najważniejszej lekcji – to przede wszystkim byłaby to lekcja wytrwałości. Wiara, cierpliwość i szczęście tylko ją tutaj wzmacniają i uzupełniają. Jednak to wytrwałość w realizacji swoich marzeń, wytrwałe dążenie do określonego celu najbardziej mi tutaj pomogła. Nauczyłam się, że „nie” dziś, nie znaczy „nie” jutro. Nie raz się o tym przekonałam, że sytuacja się zmienia. Dobrze, że nic nie jest stałe, jednak i ta zmienność może niepokoić. Wytrwałość w to, że wiemy gdzie chcemy iść, wiemy czego chcemy i dążymy do realizacji tego marzenia – to najważniejsza lekcja. Znające mnie osoby wiedzą, że nie poddaję się przy pierwszym problemie, i każda kolejna próba przybliża mnie do tego, czego chcę, co uważam za ważne.

Lekcja 4: Milena Majchrzak – dyrektor zarządzający semstorm.com

milena

Zawsze znajdź czas na rozmowę i słuchanie klientów

Cztery lata zarządzania SEMSTORMem nauczyły mnie naprawdę sporo. Najważniejsza z lekcji, jaką sobie przyswoiłam, jest taka, że duma, intuicja i emocje powinny się skończyć z chwilą, gdy nowa funkcja, kampania albo materiały reklamowe ujrzą światło dzienne. Na samym początku, kiedy narzędzie dopiero wchodziło na rynek, musieliśmy się opierać w pewnej mierze na przeczuciach. Oddawaliśmy pierwsze tego typu narzędzie w Polsce. Cały zespół włożył wiele serca, aby przygotować wszystko do startu, ale nie wiedzieliśmy, jak zareaguje na to nasza grupa docelowa. Zainteresowanie było duże, jednak każdą uwagę odbierałam jak bezpodstawne krytykowanie własnego dziecka. Bardzo szybko się okazało, że nie da się rozwijać produktu w taki sposób. Udowodniły to przede wszystkim liczby – po trzech miesiącach od wyjścia z fazy beta testów udało się nam sprzedać zaledwie 20 pakietów. Musiałam schować dumę gdzieś głęboko i zacząć kwestionować wszystko, czego się dotykaliśmy. Również sam proces podejmowania decyzji wymagał zmian. Trzeba było przestać bazować na intuicji i przerzucić się na cykl rozmów z klientami, wprowadzania zmian i skrupulatnego mierzenia rezultatów. I dzisiaj, od czasu do czasu, mam inklinacje do emocjonalnego podchodzenia do opinii klientów. Zawsze staram się w takim momencie pamiętać, że użytkownikowi produkt nie jest obojętny, jeśli poświęcił swój czas na opisanie bolączek, propozycji rozwoju lub po prostu przesłanie uwag. Bez względu na to, ile innych zajęć na mnie czeka, regularnie znajduję czas, żeby znaleźć się na pierwszej linii kontaktu z klientem. To pozwala poznać jego oczekiwania i opinie, a więc rozwijać narzędzie na podstawie faktów, a nie przeczuć.

Lekcja 5: Monika Loryńska – właścicielka pixelpr.net

Zrzut ekranu 2017-04-22 o 10.28.47

Nie konkuruj ceną!

Dla mnie największą rzeczą, jakiej nauczyłam się w biznesie jest to, aby nigdy nie konkurować ceną i umieć pokazać klientowi wartość usługi. Wtedy większość klientów będzie w stanie zapłacić więcej. Obniżanie cen po to, by zdobyć zlecenia omal nie doprowadziło mojej firmy do upadku – tą lekcję zapamiętam do końca życia. To było jedno z najbardziej dramatycznych przeżyć w moim życiu, które odbiło się na moim zdrowiu i na mojej rodzinie. Od tamtej pory regularnie rozwijam się, buduję relacje z klientami, podnoszę jakość usług i … ceny. Dzięki temu teraz mogę pracować mniej niż wcześniej i jednocześnie zarabiać więcej. To chyba główny cel posiadania firmy dla większości osób. Nauczyłam się też nie poddawać zbyt łatwo i bardziej panować nad swoimi emocjami – trzeba wierzyć w siebie bardzo mocno, nie zniechęcać się przeszkodami i nie dać sobie wmówić, że się nie uda. To zaprowadziło mnie tu, gdzie jestem dziś.

Lekcja 6: Dorota Zys – współzałożycielka SaasGenius.com

Dorota Zys

Otwórz się na wsparcie doradców i nie oszczędzaj na marketingu

Na przestrzeni ostatnich 10 lat mojej aktywności w biznesie internetowym na rynku polskim i amerykańskim, miałam okazję uczestniczyć w dziesiątkach projektów internetowych, które charakteryzowały się dużymi nakładami finansowymi na marketing internetowy. Niestety, gdy czytam historie rozwoju polskiej branży internetowej dostrzegam, że nie jest to zbyt popularne zjawisko w Polsce. Szczególnie widoczne było to w historiach firm, które skorzystały ze wsparcia dotacji unijnych. Wsparcie to wymagało na samym początku stworzenia biznes planu na najbliższe 2-3 lata. W związku z tym ten biznes plan przygotowywany w pośpiechu, w większości przez początkujących przedsiębiorców, zakładał często minimalne wsparcie dla działań marketingowych, przeznaczając 70-90% środków na stworzenie produktu. Brak doświadczenia biznesowego i wsparcia konsultingowego na etapie tworzenia produktu, sprawiał, że założyciele byli niesłusznie przekonani, że w ten sposób stworzą doskonały produkt, który sprzeda się sam. Oczywiście w większości przypadków tak się nie stało. Produkty te same się nie sprzedały, stworzone bez wsparcia marketingowego były umieszczane na domenach z nazwami, które było ciężko wymówić i napisać. Potencjalni klienci o ich stworzeniu się nigdy nie dowiedzieli, a w międzyczasie powstała konkurencja w innym kraju, która nie musiała mieć lepszego produktu, ale zebrała duże finansowanie od funduszy VC i skorzystała z profesjonalnego wsparcia marketingowego, które doradził im fundusz inwestycyjny i przygotowali się znacznie lepiej do wejścia na rynek. Podsumowując moje dotychczasowe doświadczenie biznesowe i obserwacje w rozwijaniu firm na rynku polskim i amerykańskim, dostrzegam mniej korzystne podejście do działań marketingowych i usług konsultingowych w Polsce. W najbliższych latach powstaną w Polsce setki nowych startupów, wsparte dotacjami i finansowaniem od Unii Europejskiej, chciałabym aby nie popełniały one tych samych błędów i lepiej się przygotowały do ekspansji zagranicznej, korzystając z odpowiedniego wsparcia konsultingowego.

Lekcja 7: Ania Dawidowska – współwłaścicielka Sailoceans.com

1111

W biznesie ważniejsza jest akceptacja niż opór

Brak oporu jest jedną z najważniejszych praktyk, które stosuję na co dzień zarówno w życiu prywatnym i zawodowym. Oznacza to, że staram sie przyjmować wszystkie sytuacje, które się pojawiają z pełną akceptacją i zaufaniem. Jeszcze dokładniej, nie wpadam w pułapkę oceniania każdej „trudnej” sytuacji jako negatywnej. Prowadzenie biznesu to przecież stan ciągłej zmiany. W sytuacjach kryzysowych najczęściej wpadamy w panikę, dopada nas stres, który nigdy nie jest dobrym doradcą przy podejmowaniu decyzji, działań. Stawianie oporu skutkuje tym, że sprzeciwiamy sie „trudnym” sytuacjom, ktore tylko nabierają mocy, siły i o wiele bardziej nam ciążą i nas blokują. Natomiast akceptacja i samo dostrzeżenie ich powoduje, że w konsekwencji osiagamy stan wolności i działamy nieskrępowani ich wpływem. Ze spokojem i dystansem podchodzę do tego, co pojawia się na mojej drodze, bo z perspektywy czasu wiem, że wszystko co się dzieje jest tylko katalizatorem do potrzebnych zmian.

Lekcja 8:  Magda Mazur-Milewska – CEO appformation.pl

Magda

Nauczmy się słuchać, a nie tylko słyszeć

Wiele lat temu dokonałam zawodowego przeskoku. Porzuciłam dziennikarstwo na rzecz zarządzania projektami w IT. Brak fachowej wiedzy nadrabiałam entuzjazmem oraz umiejętnościami komunikacyjnymi, które były podstawą mojej dotychczasowej pracy. I to jest moim zdaniem klucz do sukcesu w każdej branży: umiejętność słuchania, a nie tylko słyszenia tego co nasi partnerzy biznesowi mają do powiedzenia. Wydaje mi się, że ludzie zapominają o tym jak ze sobą rozmawiać. Wysyłamy setki maili dziennie, wiadomości na komunikatorach, umawiamy dziesiątki spotkań na Skype, ale czy ćwiczymy uważność? Wydaje mi się, że za mało czasu poświęcamy na prawdziwą, wartościową rozmowę, a rezultatem takiej jakościowej komunikacji jest dobrze zrealizowany projekt, prawidłowe zebranie wymagań czy też dostarczenie tego czego się od nas oczekuje. Nauczmy się słuchać innych, a życie stanie się łatwiejsze, zarówno to zawodowe jak i osobiste.

Lekcja 9: Joanna Ceplin – właścicielka w joannaceplin.pl

Zrzut ekranu 2017-04-17 o 09.25.30

Idź do przodu, nie zawsze potrzebna jest perfekcja

To, co zdecydowanie wszystkim polecam określam jednym zdaniem: “Progres, nie perfekcja”. Przekonałam się o sile kroków naprzód, nawet gdy nie są mistrzowskie. Gdy rozwijałam swój biznes online planowałam, wyznaczałam daty i robiłam wszystko jak najlepiej umiałam, ale… w wyznaczonym na to czasie. To pozwalało mi cieszyć się małymi postępami, ale w tamtym momencie były to dla mnie “kamienie milowe” mojego przedsięwzięcia. Strona internetowa, platforma kursowa, pierwszy kurs online – wiem, że nie były perfekcyjne, ale były! Odbiorcy mnie poznawali, klienci mogli kupować produkty, a ja miałam środki na rozwój. Ten proces łączy się z umiejętnością wyboru rzeczy najważniejszych i z przeznaczeniem na nie tyle czasu, ile wymagają. Gdy teraz rozmawiam z osobami, które mają mnóstwo pomysłów i stoją na początku swojej drogi, radzę aby skupiły się na jednej rzeczy i realizowały każdy krok pamiętając, że liczy się progres, nie perfekcja.

Lekcja 10: Agnieszka Zawadka, właścicielka supercontent.pl

az

Rób swoje i rób to dobrze

Zaryzykuję stwierdzenie, że ta zasada działa zawsze – nieważne, czy jesteś zleceniobiorcą, klientem, pracownikiem, pracodawcą. Z moich doświadczeń zarówno w pracy na swoim, jak i na etacie wynika, że najważniejsze to robić to, w czym jesteśmy kompetentni. Jednak nie zawsze się to udaje, szczególnie, kiedy na horyzoncie pojawia się propozycja, której ciężko odmówić – bo szef każe, bo klient zleca, bo współpracownik potrzebuje. Nie pozwól wmanewrować się w robienie czegoś, czego nie chcesz robić, na czym się nie znasz, czego robienie nie daje Ci satysfakcji lub z czym po prostu nie czujesz się komfortowo. Nie rób rzeczy, których nie warto robić ani nie przyjmuj zleceń tylko dlatego, że ich wykonanie się opłaca. Naucz się odmawiać – tutaj przydaje się sztuka asertywności. Umiejętność odmawiania pozwoli uniknąć zbędnego stresu, straty czasu i energii, którą możesz spożytkować na robienie tego, co lubisz. Nigdy nie przestawaj się uczyć, zdobywaj nowe umiejętności, przyswajaj nową wiedzę, ale jeśli wykonanie określonego zlecenia wykracza poza Twoje kompetencje, nie bój się polecić osoby, która może wykonać je lepiej od Ciebie. Nie tylko unikniesz niewygodnego zlecenia, ale też wzmocnisz swoje relacje biznesowe. Wierzę, że wywiązywanie się z danego słowa to najlepsza wizytówka w biznesie. Rób swoje i oczekuj tego od innych.

Mam nadzieję, że lekcje, które spisały przedsiębiorcze kobiety pozwolą Ci wyciągnąć kilka bardzo wartościowych wniosków dla Ciebie. To co ja zapamiętam dla siebie to przede wszystkim to jak ważne w budowaniu biznesu są relacje!!!
Nic nie da się zrobić w pojedynkę, nic nie daje frajdy jak się to robi w pojedynkę, to co jest wartością i celem w biznesie to relacje, które udało nam się stworzyć na lata.
Co weźniesz dla siebie i zastosujesz w swoim biznesie po przeczytaniu tych lekcji? Napisz proszę w komentarzu.
Już niedługo opublikujemy kolejną część z wpisem kolejnych 10 przedsiębiorczych kobiet. Jak chcesz dostać wcześniej powiadomienie i informacje zapisz się proszę do mojego Newslettera.

Darmowy e-book

"31 sposobów na generowanie dodatkowych przychodów w Twoim biznesie"

Zapisuję się na newsletter i chcę otrzymać darmowy e-book.

100% Prywatności. Nie będziemy wysyłać spamu!

Komentarze

Fatal error: Allowed memory size of 134217728 bytes exhausted (tried to allocate 32 bytes) in /home/ketjow2/domains/przedsiebiorca.com/public_html/wp-includes/cache.php on line 672