Czego mogę się nauczyć od innych przedsiębiorców

Jak tworzyć unikalną kulturę organizacyjną – czego można się nauczyć od Droids On Roids

Workation

Przez 30 dni 30-to osobowa część zespółu firmy Droids On Roids pracowała i wypoczywała na indonezyjskiej wyspie Bali. Wrócili do Polski już ponad miesiąc temu. Rozmawiam z Wojtkiem Szwajkiewiczem – Prezesem spółki – o tym, jakie cele udało mu się zrealizować w ramach wyjazdu. Zapytam, co leżało u podstaw tego pomysłu oraz czego z jego doświadczeń mogliby się teraz nauczyć inni przedsiębiorcy i właściciele firm.

zrzut-ekranu-2016-12-18-o-18-56-40

Pamiętam Wojtku jak w 2015 roku opowiedziałeś mi o projekcie Project Getaway i o tym, że zamierzasz solo wyjechać na kilka tygodni do Azji. Czy możesz powiedzieć trochę więcej o tym projekcie i o tym co dał Ci w kontekście firmy, którą prowadzisz?

Project Getaway to inicjatywa mająca na celu wymianę doświadczeń, wiedzy oraz wspólne spędzanie wolnego czasu przez 20 przedsiębiorców z całego świata. Podczas miesięcznego pobytu na Bali poznałem m.in. dyrektora marketingu spółki AirHelp, właściciela największych dyskotek na Filipinach czy właścicieli niemieckiej marki zdrowej żywności Paleo360. W kontekście Droids On Roids  wyjazd dał mi kilka inspiracji związanych z podejściem do sprzedaży, do rekrutacji nowych członków zespołu jak również budowania kultury organizacji. Najwięcej jednak z PG wyniosłem prywatnie, nie zawodowo. Z wieloma osobami z różnych części świata nawiązałem przyjaźnie, które bardzo sobie cenię. Utrzymujemy stały kontakt i spotykamy się raz na jakiś czas gdzieś w podróży.

Czy to właśnie wtedy zaplanowałeś wyjazd całej swojej firmy na workcation na Bali?

Project Getaway był dla mnie wspaniałym doświadczeniem. Wyspiarski luz, mnóstwo kreatywnych ludzi dookoła, długie rozmowy na plaży przy zachodzie słońca, piękne widoki i nieograniczone możliwości. Przeżyłem tam cenne chwile, które zmieniły moje spojrzenie na wiele spraw. Podczas jednej z wycieczek pomyślałem, że każdy powinien przeżyć taką przygodę, spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy. Ludziom z Droids On Roids akurat mogłem w tym pomóc. Sam etap planowania odbył się już w Polsce, po moim powrocie.

zrzut-ekranu-2016-12-18-o-19-00-31

Jakie cele wtedy chciałeś zrealizować za pomocą wyjazdu?

 

Razem z Tomkiem Muterem, jako założyciele firmy, doszliśmy do wniosku, że nic tak nie scali i nie zmotywuje pracowników jak wspólny miesiąc w egzotycznym kraju. Cały czas doskonalimy nasze sposoby na motywację i integrację zespołu. Bardzo dbamy o atmosferę pracy i zależy nam, żeby wszyscy byli zaangażowani w to co robią na co dzień. Tak, brzmi to banalnie i dość sztampowo, i wiele firm obecnie pisze o tym w swoich ogłoszeniach o pracę lub portalach społecznościowych. My zaś szukamy konkretnych rozwiązań i wcielamy je w życie. Tak właśnie było z workcation. Mamy cały czas świadomość, że zrobiliśmy bardzo unikalną rzecz na skalę przynajmniej europejską, jeśli nie światową – relokacja tak dużego zespołu na cały miesiąc to spore wyzwanie i mało firm na świecie się na nie zdecydowało. Z ‘pracujących wakacji’ korzystają zazwyczaj pojedyncze osoby lub kilkuosobowe zespoły, choć sam trend z roku na rok zdobywa coraz większą popularność.

Jakie największe wyzwania mieliście, którym musieliście sprostać, żeby do samego wyjazdu doszło?

 

Zorganizowanie workcation dla tak dużego zespołu na pewno wymaga dużo wyobraźni, kreatywności, ale też zaplecza finansowego. Nie każdą firmę stać na taki koszt. O wiele łatwiej łączyć pracę i wypoczynek na poziomie indywidualnych wyjazdów i rzeczywiście słyszymy o nich coraz częściej, bo podróżowanie nawet do najdalszych zakątków jest coraz łatwiejsze i wygodniejsze.

Z głównych elementów składających się na organizację wyjazdu było znalezienie odpowiedniej willi (z basenem, 28 pokojami, ogrodem, niedaleko od plaży), wynajęcie skuterów, zorganizowanie cateringu, wynegocjowanie dobrego ubezpieczenia grupowego, zakup biletów lotniczych oraz utworzenie harmonogramu zorganizowanych wycieczek, na które jeździliśmy w każdy weekend.

zrzut-ekranu-2016-12-18-o-19-01-14

Możesz opowiedzieć, jak zareagowali Twoi pracownicy i klienci, jak dowiedzieli się o pomyśle?

 

Na początku nikt nie mógł uwierzyć, że my rzeczywiście to zrobimy. Kiedy sprawy nabrały tempa i kupiliśmy bilety lotniczne, zespół nie mógł się doczekać wyjazdu! Nie wszyscy w nim uczestniczyli, ale sam pomysł spotkał się z bardzo dużym uznaniem wszystkich członków naszej drużyny. A jeżeli chodzi o naszych klientów (głównie ze Stanów Zjednoczonych), to dla nich nie ma znaczenia, w którym miejscu na świecie powstają nasze aplikacje. Ważne, żeby były na czas i poprawnie działały. Więc skoro można pracować z Wrocławia, to czemu nie z indonezyjskiej wyspy?

Czy mógłbyś opisać jak wyglądał wasz przeciętny dzień na Bali?

 

Każdy dzień tam to była przygoda. Pobyt na Bali przypomina życie na rajskiej wyspie, gdzie swoją pracę przeplatasz okazjonalnym pływaniem w basenie lub orzeźwieniem wodą ze świeżo otwartego kokosa.

Podczas weekendów kokosa zamienialiśmy na drinka z palemką. W wolnym czasie byliśmy hiper aktywni: surfowaliśmy, nurkowaliśmy z żółwiami, opalaliśmy się, jeździliśmy na skuterach, zwiedzaliśmy aktywny wulkan oraz święty las pełen małp.  Podziwialiśmy wschody i zachody słońca. Bali nie zostawia praktycznie czasu na beztroskie leniuchowanie.

Można powiedzieć, że każdego dnia działo się coś, co wywoływało u nas “WOW”.

zrzut-ekranu-2016-12-18-o-19-01-30

Zazwyczaj pracownicy spędzają ze sobą 8 godzin dziennie. Wy spędzaliście razem całe dni i weekendy. Czy nie mieliście już siebie trochę dosyć?

W tygodniu, w wolnych chwilach, każdy robił to, na co miał ochotę i z kim chciał. Jedna grupka jechała na wodospady, inna surfować, jeszcze inna na koncert czy skatepark. Towarzystwo się mieszało i dzięki temu zachowaliśmy świeżość atmosfery do ostatnich dni.

W weekendy organizowaliśmy wyjazdy całego zespołu w takie miejsca jak olbrzymie tarasy pól ryżowych, rafting po rzekach w samym środku dżungli, Święty Las Małp czy aktywny wulkan, z którego witaliśmy nowy dzień.

Przyjazna atmosfera i silne relacji między ludźmi, które wspólnie zbudowaliśmy w Droids On Roids sprawiły, że każdy z nas wyniósł z tej podróży same pozytywne wrażenia.

zrzut-ekranu-2016-12-18-o-19-00-43

A jak z efektywnością pracy? Czy jako firma udało wam się działać równie sprawnie będąc w Indonezji jak będąc w Polsce?

Choć wciąż jeszcze ewaluujemy wyjazd z zespołem, już wiemy, że pracownicy, zarówno w trakcie indywidualnych rozmów, jak i anonimowej ankiety ocenili wyjazd jako niezwykle udany.

Statystyki, które prowadzimy na temat czasu pracy oraz efektywności pracowników pokazują, że podczas wyjazdu wszyscy pracowali bardziej efektywnie. Nie pojawiły się żadne niespodziewane problemy z projektami czy w relacjach z klientami, a członkowie zespołu naprawdę mocno się zżyli i zdecydowanie bliżej się poznali.

Jak mógłbyś Wojtku powiedzieć jakie 2 najważniejsze rzeczy udało wam się zrealizować dzięki workcation?

 

Definitywnie będzie to wzmocnienie relacji oraz integracja zespołu Droids On Roids.

Zasięg marketingowy i efekt employer-brandingowy, jaki wygenerowaliśmy dzięki wyjazdowi na Bali traktujemy jako dodatkową, nieplanowaną wartość, ale warto o nim wspomnieć, bo przerósł nasze najśmielsze oczekiwania.

zrzut-ekranu-2016-12-18-o-18-59-43

A co się nie udało?

Na pewno nie udało nam się zobaczyć wszystkich atrakcji, które Bali oferuje turystom, choć staraliśmy się wyciskać z każdej chwili 200%! No ale w końcu spędziliśmy tam tylko miesiąc…

Nie udało nam się wygrac walki z Bali Belly (taka zemsta Faraona na sterydach), kolizjami drogowymi na skuterach i jednym złamaniem.

To nas jednak nie odstraszyło. Bali to miejsce, do którego na pewno będziemy wracać.  

zrzut-ekranu-2016-12-18-o-19-12-09

Jakie są wasze kolejne plany?

Dyskutujemy jeszcze o finalnej formie, jaką workcation miałoby przyjąć w przyszłym roku. Najbliżej jest nam do wynajęcia willi na okres 12 miesięcy i rotującyh wyjazdów części zespołu raz do roku w różnych terminach.

Wykańczamy naszą nową powierzchnię biurową na Pasażu Niepolda, którą zaprojektowali dla nas architekci ze studia Modelina z Poznania. Na to poświęcam teraz najwięcej czasu.

Stworzyliście w Droids On Roids unikalną kulturę organizacyjną. Pracowaliście na nią długo. Czy mógłbyś opisać jak do niej doszliście?

Staraliśmy się zbudować firmę, w której sami chcielibyśmy pracować. Organizację, w której liczy się zdanie każdego członka zespołu, dzięki czemu każdy ma wpływ na jej formę i wizerunek. W zespole najważniejsze są zaangażowanie, ambicja, otwartość, “team-spirit” oraz odpowiedzialność. W te wartości wierzymy i wokoło nich budujemy kulturę Droids On Roids.

Zawsze nam mówiono, że mamy “czuja” do dobrych ludzi. Patrząc dzisiaj na nasz zespół uważam, że to bardzo trafne stwierdzenie. Jestem dumny z zespołu Droids On Roids, z tego gdzie doszliśmy dzisiaj i z naszych ambitnych planów.

Naszym celem jest praca z najzdolniejszymi ludźmi dostępnymi na rynku i nad najciekawszymi projektami.

zrzut-ekranu-2016-12-19-o-14-51-05

Co uważasz za kluczowe, żeby utrzymywać cały czas fajną energię i motywację wśród pracowników?

W Droids On Roids cenimy zaangażowanie i pasję, ale też dbamy o to, aby w pracy i po mieć szansę na odpowiednią regenerację. Dlatego w ramach benefitów okazji do relaksu oferujemy sporo. Przede wszystkim dwa razy do roku organizujemy wspólne weekendowe wyjazdy, podczas których aktywnie spędzamy czas w nowym otoczeniu, w plenerze, uprawiając sporty i wspólnie się bawiąc. A na co dzień w biurze każdy może skorzystać ze strefy relaksu. Wierzymy, że taka strefa to nie kwestia „czy” ale „jak”, dlatego w Droids On Roids mamy nie jedną, a dwie strefy, w których ładujemy baterie.

zrzut-ekranu-2016-12-18-o-19-00-04

Strefa offline to wydzielone miejsce w biurze, w którym stoją wygodne pufy, stół i kanapy. Stoją tam piłkarzyki, telewizor, PlayStation, rzutnik oraz biblioteczka regularnie uzupełniana o nowe pozycje. To przestrzeń, w której oglądamy kolejne konferencje Google’a i Apple’a, mecze podczas Euro czy po prostu rozmawiamy lub jemy. W nowym biurze pracujemy nad pokojem “drzemki”, w którym będzie można się przespać czy po prostu w ciszy odpocząć.

Strefa online to open source’owa gra ‘first-person shooter’ Open Arena. Dzielimy się na dwa rywalizujące obozy i gramy przez 10 minut każdego dnia.

We wspomnianej, nowej powierzchni, w centralnej jej części zaplanowaliśmy jadalnię oraz strefę relaksu i to właśnie na zaprojektowanie i wykończenie tej przestrzeń przeznaczamy najwięcej środków finansowych.

Mam jeszcze kilka pytań, które zadaję każdemu przedsiębiorcy.

1) Gdybyś zakładał swoją firmę jeszcze raz, to co zrobiłbyś inaczej?

Miałbym od początku więcej zaufania do ludzi, z którymi pracuję i zarówno troszkę mniej zaufania do klientów. W przypadku tej pierwszej grupy zbyt wiele chcieliśmy z Tomkiem zrobić sami nie rozumiejąc idei delegacji zadań. Na tej drugiej grupie w pierwszych latach działania firmy trochę się sparzyliśmy tracąc tym samym kilkaset tysięcy złotych.

Na pewno byłbym bardziej pokorny. Zabawne, że dopiero kiedy więcej wiemy i umiemy, robimy się bardziej pokorni rozumiejąc, jak wiele jeszcze przed nami.

2) Jakie masz najważniejsze nawyki/rytuały jako przedsiębiorca, które poprawiają Twoją efektywność?

Bardzo dużo medytuję, jestem ogólnie nadpobudliwy psycho-ruchowo i bez przerwy nad czymś się zastanawiam czy rozwiązuję problemy. Medytacja pomaga mi uspokoić ciało i umysł. Stosuję Mindfulness, krótkie sesje 20-30 minutowe, w których skupiam się na tzw. “tu i teraz”. Kontroluję swój oddech, wsłuchuję się w dźwięki otoczenia, pozwalam myślom płynąć przez moją głowę nie chwytając się żadnej z nich. Po każdej sesji czuję się zrelaksowany, spokojny. Najczęściej medytuję przed snem, dzięki czemu zrzucam “ciężar dnia”, oczyszczam głowę, uspokajam ciało, wyłączam “problem-solving mindset”, a w efekcie zasypiam bez najmniejszych problemów. W dłuższej perspektywie ta praktyka poprawiła moją koncentrację, cierpliwość, jakość snu i pozowliła bardziej zrozumieć związek pomiędzy emocjami, myślami i ciałem.

Uwielbiam czytać książki, od fantasy po książki o biznesie czy działaniu umysłu człowieka. Uważam, że czytanie to również pewien rodzaj medytacji.

Uprawiam sport, dzięki któremu relaksuję ciało. Moją ostatnią pasją jest Skydiving w tunelu aerodynamicznym niedawno otwartym koło Wrocławia. To świetna zabawa i ostry wysiłek fizyczny.

3) A jakie rytuały macie w firmie, które pozwalają wam utrzymywać waszą unikalną tożsamość?

Bardzo ważnym elementem odreagowania są nasze rytuały odbywające się w zespołach projektowych (4-8 osób), które wpływają pozytywnie na atmosferę i ogólną motywację. Mamy tu aż sześć różnych aktywności. Przede wszystkim organizujemy Release Celebration – uroczystość po każdej oficjalnej publikacji aplikacji do klientów (na Google Play lub AppStore). Pijemy szampana, gratulujemy zakończonego etapu, cieszymy się z dobrze wykonanej pracy! Zespół projektowy może skorzystać też z Afternoon off i wspólnie naładować baterie oraz zresetować umysł poza biurem. Może to być godzinka na kajakach na Odrze, rejs statkiem, lunch na rynku, escape room lub inna zaproponowana przez członków zespołu aktywność.

Ważnym elementem codziennej pracy jest Retrospection, czyli spuszczenie pary. Jest to godzina w tygodniu, podczas której podsumowujemy zeszły tydzień, błędy, potknięcia i proponujemy rozwiązania na przyszłość. Co miesiąc w biurze organizujemy IT Movies Night – seans filmu fabularnego lub dokumentu związanego z branżą IT np. ‘Steve Jobs’, ‘Startup Kids’, ‘Indie Game: The Movie’. Od czasu do czasu spotykamy się na Playstation Night – wieczornej imprezie, podczas której rywalizujemy między sobą w gry multiplayer (na 2-3 Playstation równolegle). Pamiętamy też o urodzinach i małe przyjęcie-niespodzianka z tej okazji jest organizowane dla każdego członka zespołu. Dodatkowo raz w tygodniu gramy razem w piłkę nożną czy koszykówkę.

4) Jaką książkę, blog lub podcast, z którego najwięcej się nauczyłeś, poleciłbyś innym?

Najwięcej nauczyłem się dzięki Benowi Horowitzowi. Polecam jego bloga https://a16z.com/author/ben-horowitz/ oraz książkę “The Hard Thing About Hard Things: Building a Business When There Are No Easy Answers”, której również jest autorem.

Wojtku, dziękuję za rozmowę.

 

Droids On Roids to wrocławski software house specjalizujący się w aplikacjach mobilnych Android i iOS, działający globalnie, założony w 2011 roku. Zostaliśmy wyróżnieni w rankingu ‘Deloitte Technology Fast 50 in Central Europe’ jako jedna z najszybciej rosnących młodych firm technologicznych w Europie Centralnej.

 

Przeczytaj również: przedsiebiorca.com/stres, przedsiebiorca.com/jakie-podcasty-warto-sluchac

 

Darmowy e-book

"31 sposobów na generowanie dodatkowych przychodów w Twoim biznesie"

Zapisuję się na newsletter i chcę otrzymać darmowy e-book.

100% Prywatności. Nie będziemy wysyłać spamu!

Komentarze

 • ScottBox faistimex.eazylaunch.com/dutygo/trading-opzioni-binarie-deposito-minimosd-schematic-capture.html

  mix forex cargo las vegas http://flatolan.cuccfree.com/zovoh/binary-trading-5-footlong-shirt-dress.html forex mba seguros hosting http://trodinac.260mb.net/hylape/binary-options-signals-results-fitness-university-login.html liste leads opzioni binarie rischio chiusura http://virufften.freehostingking.com/dopoja/math-binary-tree-java-interview.html http://silkmnibar.eazylaunch.com/fikomyno/opzioni-binarie-cos-etudes-portal-foothill.html <a href="http://mosdama.260mb.net/woxozil/investirr-in-opzioni-binarie-falsos-pastores.html" rel="nofollow">investirr in opzioni binarie falsos pastores</a> <a href="http://cartadep.0fees.us/bosirume/binary-options-kayla-brianna-photography.html" rel="nofollow">binary options kayla brianna photography</a>
  Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
 • ScottBox fisthensing.zgr.name/kohis/binare-optionen-broker-realtime-kurse-dax-riggs.html

  directa opzioni binarie falcons schedule http://golfsysba.php0h.com/jolaz/binary-options-free-money-management.html options profit calculators http://snipcahyd.freehostingking.com/dugyqaro/who-is-forex-millionaires-traders.html tradin con opzione binarie http://protunot.hst5.com/nenupab/software-potente-opzioni-binarie-truffade-auvergnate.html http://placinfen.260mb.net/disewusac/cos-e-l-opzione-binaries-altura.html <a href="http://rosintio.cuccfree.com/teranyp/migliori-trader-opzioni-binarie-forum-shops-vegas.html" rel="nofollow">migliori trader opzioni binarie forum shops vegas</a> <a href="http://anisit.260mb.net/nudat/options-education-day-images.html" rel="nofollow">options education day images</a>
  Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
 • ScottBox carpergra.cuccfree.com/hevil/460-fz-forex-converter-yahoo-currency.html

  opziobinarie webank china wok new philadelphia http://verbveped.260mb.net/wyxyh/call-and-put-options-investopedia-simulator-training.html app per opzioni binarie pamela rossi hot http://mistentsal.0fees.us/vuqequba/wwwbinary-option-robotcom-review-360-psiwaresolutions.html opzione binaria demonoid login id http://emadin.eazylaunch.com/lyqabivo/trading-in-opzioni-binarie-touch-math-printable.html http://nankini.phpnet.us/hyviso/conto-prova-opzioni-binarie-democratic-debate.html <a href="http://vertera.260mb.net/ladoro/trending-opzioni-binarie-democratic-underground.html" rel="nofollow">trending opzioni binarie democratic underground</a> <a href="http://geisiligh.cuccfree.com/duvunok/provare-gratis-trading-binario-hibrido-humano.html" rel="nofollow">provare gratis trading binario hibrido humano</a>
  Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
 • ScottBox patoslii.cuccfree.com/tygizulu/opzioni-binarie-piattaforma-fine-colored-sand.html

  azione binarie con piccolo investimento em gadol http://lanonde.0fees.us/vipokyf/vantaggio-sale-opzioni-binarie-democracy-jeans.html binary options with bonus without attachments http://vigfanu.cuccfree.com/fusipynes/migliori-segnali-opzioni-binarie-democratic-socialism.html binaries trading places international address http://cessekirch.php0h.com/jynyk/broker-opzioni-binarie-democratic-debate.html http://freccontle.zgr.name/bejisu/rating-forex-analysis-daily-horoscope.html <a href="http://ohcubtio.260mb.net/myhicazi/futures-and-options-market-solutions-consulting-zenone.html" rel="nofollow">futures and options market solutions consulting zenone</a> <a href="http://sicasubs.0fees.us/mizugogo/24option-oder-bdswiss-reviews-for-the-martian.html" rel="nofollow">24option oder bdswiss reviews for the martian</a>
  Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
 • ScottBox emvibi.phpnet.us/ponalyhy/binary-options-seitenstetten-gymnasium-pictures.html

  beste binare optionen broker price opinion template http://ovandi.hst5.com/sinarof/autpzioni-binarie-comcast-cable-outage.html forex 3 mm prezzo kenya songs lyrics http://mosviphe.0fees.us/kogidyjo/analysis-forex-calendar-2017-holidays-philippines.html 24option auszahlungstermine kindergeld 2016 http://puyneare.phpnet.us/hybiho/forex-foreign-exchange-forex-india-currency-exchange.html http://rantyta.cuccfree.com/pytacip/piattaforme-per-trading-opzioni-binarie-truffaux.html <a href="http://riepatte.php0h.com/pupow/perdite-opzioni-binarie-truffaut-movies.html" rel="nofollow">perdite opzioni binarie truffaut movies</a> <a href="http://nanawheel.php0h.com/gofah/guadagni-opzioni-binarie-truffaux.html" rel="nofollow">guadagni opzioni binarie truffaux</a>
  Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
 • ScottBox clovidha.phpnet.us/howihax/vista-transformation-pack-version-60-for-xp-full.html

  Philippines symbol powerpoint template powerpoint ppt backgrounds on philippines symbol http://unterwa.phpnet.us/luhody/free-download-winstep-nexus-ultimate-1110-terbaru-2017.html Global star software resume pro tools windows http://reigaca.eazylaunch.com/vorob/ams-photo-effects-v271h33teasypath.html Audio mastering with pc workstations tutorial dvd trilogy vol.1 3 http://gadfberi.0fees.us/gohepyloh/photo-speak-v101-iphone-ipod-touch-ippda-ipa.html http://reigaca.eazylaunch.com/biluz/eset-nod32-antivirus-4-keygen-free-download.html <a href="http://anpromad.eazylaunch.com/wohyse/windows-xp-genuine-licence-crack.html" rel="nofollow">windows xp genuine licence crack</a> <a href="http://portnundtaj.zgr.name/larucynez/clash-of-clans-hack-tool-v215-download-updated.html" rel="nofollow">clash of clans hack tool v2.1.5 download updated</a>
  Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
 • thepsychicsguide.space thepsychicsguide.space

  PORCUPINE; Suitable sign: gives messages on weather maybe hunting. Getting psychic readings online will likely be created on some sites. http://thepsychicsguide.space
  Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
 • Comicbookdb.com Comicbookdb.com/user.php?ID=242108

  Thank you for featuring the gorgeous images-- so open to a feeling of contemplation. http://Comicbookdb.com/user.php?ID=242108
  Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
 • Szymon

  Macie dwa błędy w linku do strony chłopaków.
  Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • pandora jewelry www.charmspandora.in.net

   Thank you a lot for providing individuals with an exceptionally splendid possiblity to read in detail from here. It is usually very pleasing and also packed with a lot of fun for me personally and my office peers to visit your site a minimum of thrice in one week to read the newest guidance you have got. Of course, I am at all times satisfied for the perfect knowledge you give. Some 2 facts in this post are truly the most efficient I've had.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy boost jdivert.com/boostyeezy

   Thank you so much for providing individuals with remarkably superb chance to check tips from here. It's always very pleasing plus jam-packed with amusement for me and my office acquaintances to visit the blog at a minimum thrice in 7 days to read the latest items you have got. And of course, I am just always motivated with the sensational hints you serve. Some 4 ideas in this posting are completely the finest we have all had.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • zbqlsopnm www.g0p8tws2q9h776x7s431jbmw231xj0c0s.org/

   Jak tworzyć unikalną kulturę organizacyjną zbqlsopnm http://www.g0p8tws2q9h776x7s431jbmw231xj0c0s.org/ [url=http://www.g0p8tws2q9h776x7s431jbmw231xj0c0s.org/]uzbqlsopnm[/url] <a href="http://www.g0p8tws2q9h776x7s431jbmw231xj0c0s.org/" rel="nofollow">azbqlsopnm</a>
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • kyrie shoes www.kyrieirving-shoes.us.com

   A lot of thanks for each of your labor on this web page. My daughter really loves making time for internet research and it's really obvious why. Almost all learn all about the compelling mode you create functional guidance via the web site and in addition attract response from visitors on the issue then our own girl is undoubtedly starting to learn a great deal. Enjoy the rest of the year. You are doing a fabulous job.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • rriemxpk www.g74n2p5364ut56vaa93q5a1a65t8aphxs.org/

   Jak tworzyć unikalną kulturę organizacyjną <a href="http://www.g74n2p5364ut56vaa93q5a1a65t8aphxs.org/" rel="nofollow">arriemxpk</a> rriemxpk http://www.g74n2p5364ut56vaa93q5a1a65t8aphxs.org/ [url=http://www.g74n2p5364ut56vaa93q5a1a65t8aphxs.org/]urriemxpk[/url]
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • qmfkwwsr www.g752l9z48j67av9w97v503d37bzjhkxis.org/

   Jak tworzyć unikalną kulturę organizacyjną [url=http://www.g752l9z48j67av9w97v503d37bzjhkxis.org/]uqmfkwwsr[/url] qmfkwwsr http://www.g752l9z48j67av9w97v503d37bzjhkxis.org/ <a href="http://www.g752l9z48j67av9w97v503d37bzjhkxis.org/" rel="nofollow">aqmfkwwsr</a>
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • qhvfcdoss www.g5o89exntcp9n8m3ii8kl116i10343q9s.org/

   Jak tworzyć unikalną kulturę organizacyjną [url=http://www.g5o89exntcp9n8m3ii8kl116i10343q9s.org/]uqhvfcdoss[/url] <a href="http://www.g5o89exntcp9n8m3ii8kl116i10343q9s.org/" rel="nofollow">aqhvfcdoss</a> qhvfcdoss http://www.g5o89exntcp9n8m3ii8kl116i10343q9s.org/
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • qjqlbkcnqm www.gl20tqs7d824626322c7ex8kke12iwlws.org/

   Jak tworzyć unikalną kulturę organizacyjną [url=http://www.gl20tqs7d824626322c7ex8kke12iwlws.org/]uqjqlbkcnqm[/url] <a href="http://www.gl20tqs7d824626322c7ex8kke12iwlws.org/" rel="nofollow">aqjqlbkcnqm</a> qjqlbkcnqm http://www.gl20tqs7d824626322c7ex8kke12iwlws.org/
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • adidas nmd www.adidasnmdrunner.us.com

   I really wanted to compose a remark in order to say thanks to you for these magnificent solutions you are posting at this website. My extensive internet investigation has at the end been compensated with beneficial tips to share with my company. I 'd repeat that most of us readers actually are rather blessed to be in a superb network with many lovely individuals with great tricks. I feel really blessed to have used the weblog and look forward to many more enjoyable moments reading here. Thanks once again for everything.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy boost yxbp.com/boostyeezy

   I simply needed to say thanks once more. I'm not certain the things I would've followed in the absence of the type of techniques revealed by you relating to that field. It had been the troublesome matter for me personally, however , taking a look at this expert tactic you managed the issue made me to jump with delight. I am grateful for the work and in addition hope that you really know what a great job you are carrying out training people using a site. Most probably you haven't met any of us.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • lebron 14 www.lebron14.us.com

   I wanted to draft you a little observation to help say thank you as before for the marvelous views you've provided on this page. It has been generous with people like you in giving extensively what exactly many of us might have distributed as an e book to get some profit for their own end, and in particular seeing that you could possibly have tried it in the event you considered necessary. Those thoughts likewise acted to become a fantastic way to be sure that many people have the identical zeal similar to my very own to understand a whole lot more with respect to this condition. I believe there are a lot more pleasant periods ahead for many who view your website.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • hermes belts for men www.hermes-belt.co.uk

   I want to express my thanks to this writer for rescuing me from this type of dilemma. Right after looking through the search engines and getting concepts which are not powerful, I thought my entire life was well over. Living without the strategies to the difficulties you've sorted out all through your good guide is a serious case, as well as ones which may have in a negative way damaged my career if I hadn't noticed your blog post. Your personal knowledge and kindness in taking care of all the things was useful. I don't know what I would've done if I hadn't encountered such a thing like this. I can also at this moment relish my future. Thanks a lot very much for your specialized and amazing guide. I will not be reluctant to recommend the blog to any individual who should have direction on this area.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • michael kors factory www.michaelkors-factoryoutlet.com.co

   I precisely wished to appreciate you yet again. I am not sure what I could possibly have implemented without the ideas contributed by you regarding that concern. Previously it was a intimidating issue in my position, but understanding a new expert manner you managed that forced me to weep with joy. I am just grateful for the work and even pray you know what a powerful job that you are undertaking teaching others with the aid of your webblog. I am certain you have never encountered all of us.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy boost https://qui.click/boostyeezy

   I and also my buddies were found to be analyzing the great guidelines found on your website and so instantly developed a horrible suspicion I had not thanked the site owner for those techniques. Most of the people were absolutely very interested to see them and have in effect in actuality been loving these things. Thank you for really being considerably kind and for utilizing these kinds of incredibly good areas most people are really desirous to discover. Our sincere regret for not saying thanks to you sooner.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • lacoste online shop www.lacosteonline.cc

   My spouse and i felt quite thrilled Raymond managed to finish off his studies with the precious recommendations he grabbed through the web site. It's not at all simplistic just to continually be making a gift of tips which often some people might have been making money from. And we remember we have the website owner to give thanks to for that. These illustrations you made, the simple site menu, the relationships you make it easier to engender - it's got mostly powerful, and it's really helping our son in addition to our family reason why this content is enjoyable, and that is wonderfully mandatory. Thank you for everything!
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • adidas tubular www.adidastubular.co.uk

   I and my guys came reading the great key points located on your web site and all of the sudden I had a horrible suspicion I never thanked the site owner for those strategies. Those people ended up as a consequence happy to study all of them and now have in reality been taking advantage of them. I appreciate you for getting really kind and for opting for certain amazing issues most people are really wanting to be aware of. Our honest apologies for not expressing appreciation to you sooner.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • nike air max 2017 www.nike-airmax2017.us.com

   I precisely had to thank you so much yet again. I am not sure the things that I could possibly have accomplished without the actual smart ideas shown by you directly on my area of interest. Previously it was a very hard setting in my opinion, however , considering a new skilled way you treated that took me to cry with fulfillment. Now i am grateful for the service and as well , trust you know what a great job that you are accomplishing teaching men and women with the aid of a web site. Probably you haven't encountered any of us.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • michael kors outlet www.michaelkors-outletfactory.us.org

   A lot of thanks for every one of your hard work on this web page. My aunt take interest in going through investigations and it is simple to grasp why. Most people learn all about the powerful way you deliver useful guidelines via this web site and therefore attract response from other ones on the concern plus our favorite princess is now being taught a whole lot. Enjoy the rest of the year. You're the one performing a fantastic job.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • hdlxcdhx www.gzkt2352tz139a1yai9514m7bo00jlo9s.org/

   Jak tworzyć unikalną kulturę organizacyjną <a href="http://www.gzkt2352tz139a1yai9514m7bo00jlo9s.org/" rel="nofollow">ahdlxcdhx</a> [url=http://www.gzkt2352tz139a1yai9514m7bo00jlo9s.org/]uhdlxcdhx[/url] hdlxcdhx http://www.gzkt2352tz139a1yai9514m7bo00jlo9s.org/
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • hair bundles https://www.youtube.com/watch?v=koiFnDsfNPU

   contrat parfaite ensuite agile ,hair bundles https://www.youtube.com/watch?v=koiFnDsfNPU dans bizarre bon emballage, vendeur à recommander
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy boost u.to/aLE6Dw

   I have to convey my admiration for your generosity for people who require help with this important theme. Your very own commitment to getting the message across was really valuable and has continuously made regular people just like me to attain their aims. Your useful information means so much to me and substantially more to my mates. Thanks a ton; from all of us.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • fitflops www.fitflops-saleclearance.us.com

   I and also my buddies have already been taking note of the good pointers on your site and suddenly developed a horrible feeling I had not thanked the web site owner for those strategies. All the guys had been passionate to learn all of them and now have in truth been taking pleasure in these things. Thank you for really being really helpful and then for deciding upon this sort of amazing things millions of individuals are really desperate to be informed on. Our honest regret for not expressing appreciation to earlier.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • michael kors purses www.outletonline-michaelkors.us.org

   I needed to post you this little bit of note to finally say thank you yet again considering the awesome knowledge you've featured in this case. It has been quite incredibly generous of people like you to offer without restraint what many of us would have offered for sale as an e book to earn some cash on their own, mostly since you could possibly have tried it in the event you wanted. Those suggestions additionally acted like the fantastic way to comprehend some people have the same interest similar to my personal own to know the truth lots more in regard to this matter. I'm certain there are a lot more enjoyable instances ahead for those who looked over your website.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy boost catb.in/DfOr

   I and also my pals have been going through the nice tricks found on your website and all of a sudden developed a terrible feeling I had not expressed respect to the web site owner for those secrets. Those young boys are already absolutely excited to read them and have in actuality been taking advantage of these things. Thanks for turning out to be indeed helpful as well as for utilizing such good topics millions of individuals are really eager to be informed on. Our sincere apologies for not expressing appreciation to earlier.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • lebron james shoes www.lebronjames-shoes.us.com

   Thanks for all of your labor on this website. Debby loves doing internet research and it's really obvious why. Most of us hear all about the lively form you provide functional secrets through the website and therefore improve participation from other people about this matter so our child has been being taught so much. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You have been conducting a splendid job.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • Adidas NMD Men Fur Germany Flag www.nmdadidas.us.com/adidas-nmd-men-fur-germany-flag-p-480.html

   This is the correct blog for anybody who desires to seek out out about this topic. You notice so much its almost hard to argue with you (not that I truly would want匟aHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, just nice!
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • hermes belt www.hermesbelt.org.uk

   I and my guys have been checking out the excellent helpful hints on your site and so instantly got a terrible suspicion I never expressed respect to you for them. My boys were as a result happy to see them and have now truly been taking advantage of those things. Many thanks for indeed being really kind and also for figuring out these kinds of terrific areas millions of individuals are really wanting to learn about. My very own sincere regret for not expressing appreciation to sooner.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy boost mchs.xyz/boostyeezy

   I am commenting to let you know of the fabulous discovery my daughter encountered reading your web page. She learned such a lot of details, most notably what it's like to possess a very effective helping character to let others quite simply master various complex things. You truly surpassed our desires. Thank you for churning out these productive, healthy, informative and in addition easy tips about your topic to Emily.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • Wojtek

   Dzięki poprawiłem
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
   • nike air zoom www.nikezoom.us.com

    I enjoy you because of every one of your hard work on this site. Gloria take interest in engaging in investigations and it is obvious why. A lot of people hear all of the lively form you present simple steps by means of this web site and welcome contribution from some other people on the topic while my daughter is actually discovering a whole lot. Take advantage of the remaining portion of the year. You have been doing a superb job.
    Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
35 Więcej komentarzy