Czego mogę się nauczyć od innych przedsiębiorców

Polscy Aniołowie Biznesu – kto to jest i czy są potrzebni w rozwoju Twojej firmy?

Zrzut ekranu 2017-03-18 o 11.29.45

Ponoć przy wsparciu aniołów biznesu rozwinęły się takie biznesy jak: Amazon.com, Apple.com, Google.com, Starbucks, Dell czy Cisco. To właśnie przeczytałem szukając oficjalnej definicji anioła biznesu na wikipedii.

 • Jaka jest rzeczywiście rola aniołów biznesu w budowaniu firm, w szczególności w Polsce?
 • Czy w Polsce funkcjonują aniołowie biznesu i jak ich można znaleźć?
 • Jeśli już się ich znajdzie to jak ich przekonać, żeby zainteresowali się Twoim przedsięwzięciem?

Odpowiedzi na te i kilka innych pytań znajdziesz właśnie w tym blog poście.

 

Zacznijmy od początku. Kim tak właściwie jest anioł biznesu? Przeczytałem pierwsze 4 definicje jakie znalazłem w google pod polskimi i angielskimi hasłami. Zasadniczo są one dość podobne. Jedną z nich przytaczam poniżej:

Anioł biznesu (ang. business angel, angel investor) – inwestor prywatny, zazwyczaj posiadający doświadczenie w działalności gospodarczej, który inwestuje własne pieniądze i doświadczenie w przedsięwzięcia będące w bardzo wczesnych fazach rozwoju w zamian za udziały w tych przedsięwzięciach.

Cały wpis został napisany na bazie moich prywatnych doświadczeń oraz małego researchu, który zrobiłem w ramach przygotowania się. Razem z moim wspólnikiem Marcinem w ciągu trzech ostatnich lat zainwestowaliśmy kilkaset tysięcy złotych w kilka młodych firm i pomysłów biznesowych. Zainwestowanie własnych pieniędzy w czyjeś pomysły na pewno dużo nas nauczyło (pod kątem zaufania, podejścia do ryzyka, podejścia do problemów i radzenia sobie z nimi etc.). Naszą perspektywę dodatkowo skonfrontowałem z perspektywą innych inwestorów. Przed napisaniem tego artykułu przygotowałem listę pytań, którą następnie rozesłałem do znajomych prywatnych inwestorów. Zaprosiłem również do kontaktu tych inwestorów, których do tej pory nie znałem (na kilku grupach zamkniętych na facebooku, linkedin, rekomendacji). Napisałem też do większości polskich tzw. “sieci aniołów biznesu”. O ile dostałem dużo ciekawego feedbacku od osób prywatnych, to co ciekawe żadna sieć aniołów nawet nie odpowiedziała na moją wiadomość…  Oczywiście jak spłyną od nich jakieś ciekawe odpowiedzi to uzupełnię wpis również o ich perspektywę. Jeżeli chodzi o imiona i nazwiska poszczególnych inwestorów to celowo nie będę ich tutaj podawał. Większość z tych osób ceni sobie bardzo prywatność. W 95% te osoby to przedsiębiorcy, którzy na co dzień są mocno zaangażowani operacyjnie w swoje biznesy. Nie są to osoby, który wyłącznie zajmują sie inwestowaniem. Traktują to raczej jako coś dodatkowego. Trudno jest zdobyć ich uwagę pisząc “z ulicy”. To żeby się spotkali lub odpisali na maila wymaga raczej wcześniejszej znajomości lub silnej rekomendacji osoby, której ufają. Według mnie jednym z najważniejszych elementów w inwestowaniu jako anioł biznesu jest zaufanie, a nie chęć zysku. Poniżej kolejno odpowiem na 4 pytania dotyczące aniołów biznesu:

 • Jak inwestują?
 • Jak się angażują?
 • Jak ich znaleźć?
 • Jak ich zainteresować?

Jak inwestują aniołowie biznesu:

Żeby dojść do tego momentu muszą być spełnione już 2 bardzo ważne elementy:

– udało się zbudować zaufanie,

– udało się przekonać do pomysłu i jego potencjału.

Jak ważny jest element zaufania z mojego doświadczenia i doświadczenia inwestorów, z którymi rozmawiałem?

Masz super pomysł, ale….. nic nie wiem o Tobie jako człowieku i nikt mi Ciebie nie polecił. Nie inwestuję. Bądźmy w kontakcie, informuj mnie co zmienia się w Twoim projekcie, być może w następnej rundzie inwestycyjnej zainwestuję”.

Taką odpowiedź dostanie przedsiębiorca z super pomysłem, ale bez zbudowanej relacji. Dlatego bez względu czy ktoś już teraz szuka inwestora, czy będzie to robił za kilka lat to bardzo ważne jest, aby zadbać o budowę relacji z bardziej doświadczonymi przedsiębiorcami i inwestorami już dzisiaj. Warto jest poszerzać swoja sieć kontaktów (networking) oraz dbać o swoją reputację (jak raz ją nadszarpnę to informacja bardzo szybko się rozniesie).

Aniołowie biznesu mogą zainwestować w następujący sposób:

 • zainwestować w nowe udziały/akcje. Kapitał idzie bezpośrednio do spółki na rozwój. Często inwestorzy lubią inwestować grupą. Tzn. “skoro zainwestował Adam, którego znam i cenię to ja też zainwestuję”. Bardzo rzadko jest sytuacja, że ktoś chce samemu zainwestować, żeby wziąć wszystkie zyski tylko dla siebie. Z perspektywy spółki, jeżeli te osoby są w stanie wnieść na tych samych zasadach co inni, oprócz swoich pieniędzy, również swoje doświadczenie i network – sieć kontaktów, to uważam, że warto jest ich dołączyć. Oczywiście warto żeby wszystkich obejmowała ta sama i jedna umowa inwestycyjna. Dobrze żeby był też jeden tzw. “lead inwestor” – wiodący inwestor. Czasem jest tak, że takim wiodącym inwestorem jest fundusz Venture Capital. Dobrym tego przykładem jest np. nasza inwestycja w spółkę ExplainEverything.com Lead inwestorem był fundusz Credo Ventures, a kilka innych funduszy oraz my, inwestowaliśmy swój kapitał na równych i wspólnych zasadach. Podobna sytuacja była w przypadku naszej inwestycji w spółkę Survicate.com. Tutaj wiodącymi inwestorami były fundusze Innovation Nest i SpeedUP.   
 • udzielić spółce pożyczki z opcją konwersji na udziały. Taka forma jest dobra szczególnie jak zaufanie nie jest jeszcze w 100% zbudowane (zawsze inwestor może poprosić o spłatę pożyczki). Czasem też jest tak, że łączona jest ta forma z bezpośrednim inwestowaniem w udziały, tzn. najpierw inwestujemy w nowe udziały, a potem żeby nie rozmywać udziałowców dofinansowujemy spółkę jeżeli potrzebuje kapitału, dodatkowymi pożyczkami. W ten sposób zainwestowaliśmy w projekt testuj.pl
 • odebrać tzw. “sweat equity”. Znaczy to, że w zamian za konkretnie wcześniej ustalone osiągnięcia i wsparcie dostaje się udziały lub akcje bez wnoszenia gotówki. Czym mogą być te rzeczy? Pomoc w uzyskaniu rundy inwestycyjnej, pomoc w uzyskaniu konkretnych klientów, przychodów, zysków. W takiej formule stałem się historycznie akcjonariuszem w takich spółkach jak mennicaskarbowa.pl czy kodilla.com.

Jak się angażują aniołowie biznesu:

Tutaj formuła jest różna na bazie moich doświadczeń i doświadczeń innych osób.

 • jest stosunkowo pasywnym inwestorem. Od czasu do czasu przedsiębiorca prosi o pomoc w skontaktowaniu się lub umówieniu spotkania z klientem lub strategicznym partnerem. Oprócz sporadycznego otwierania drzwi i dzielenia się pomysłami, anioł biznesu w ogóle nie angażuje się w biznes, w który zainwestował. Oczywiście sam fakt, że np. jakiś znany przedsiębiorca we mnie zainwestował, może bardzo mocno pomóc młodej spółce. W jaki sposób? No to wyobraźcie sobie, że młoda spółka technologiczna na spotkaniu z klientem mówi: “nasze rozwiązanie technologiczne jest na tyle dobre, że w naszą spółkę zainwestował swoje prywatne pieniądze sam Elon Musk”. Może pomóc:)? Oczywiście przykład przejaskrawiony, natomiast w pewnych branżach są inwestorzy, którzy są postrzegani w swoich dziedzinach za bardzo dużych ekspertów. Jak oni inwestują to znaczy, że pierwszy poziom zaufania został zbudowany. Inwestor też ma przecież jedną reputację, której nie chce stracić.
 • jest stosunkowo aktywnym inwestorem. Jak mierzyć samą aktywność? Czasem są to regularne cotygodniowe spotkania i bardzo bliski management consulting (u nas przykład Kodilla.com), a czasem wręcz wzięcie bardzo dużej odpowiedzialności na swoje barki i zarządzanie z poziomu członka zarządu. Tak się u nas stało w przypadku projektu TestArmy.com, gdzie już od ponad 2 lat jestem członkiem zarządu i pomogłem rozwinąć tą firmę do ponad 50 pracowników i kilkuset procent wzrostu przychodów rok do roku. Z czego to wynika? Aniołowie biznesu lubią angażować się w projekty, które po pierwsze rozumieją i po drugie uważają, że są im w stanie realnie pomóc, bo czują rynek lub produkt. Dodatkowo, jak sobie możecie sprawdzić chociażby na ostatnio opublikowanej przez mamstartup.pl liście, to są w większości przedsiębiorcy z olbrzymią pasją i pracowitością. Zatem być aktywnym to dla nich coś bardzo naturalnego:)

Jak znaleźć aniołów biznesu?

Czy można znaleźć ich w sieciach aniołów biznesu? Tego nie wiem. Jak już pisałem, żadna z sieci mi nie odpisała. Ale też nie znam nikogo, kto miałby na pokładzie inwestorów pozyskanych właśnie w ten sposób. Oczywiście nie wykluczam, że tak może być. Na pewno w Polsce jednak rynek sieci aniołów biznesu nie jest jeszcze tak rozwinięty, jak na zachodzie. Ostatnio też powstało w Polsce kilka platform tzw. crowd fundingowych. Czy są tam aniołowie biznesu rozumiani tak jak ich opisuje w tym artykule? Wydaje mi się, że nie ma. Z resztą crowdfunding to pewnie ciekawy temat na oddzielny blogpost. Znam kilku właścicieli takich platform i z chęcią ich zapytam jak się rozwijają i kto jest ich przeciętnym inwestorem. Aniołów biznesu, moim zdaniem, znajduje się po prostu w swoim otoczeniu i networku bardziej doświadczonych inwestorów. Śmiało można pytać o rekomendacje i właśnie na bazie “łańcuszka rekomendacji” moim zdaniem najłatwiej, najszybciej i najskuteczniej można trafić do ciekawego anioła biznesu. Co zrobić, jeżeli ma się upatrzoną konkretną osobę, która uważacie, że mogłaby wam bardzo pomóc? Spróbujcie zacząć z nią budować relacje. Przykładowo napisać do niej coś wartościowego na linkedin (na pewno nie tekst pod tytułem – mam najlepszy na świecie pomysł i zainwestuj we mnie. Raczej coś w stylu – doceniam to co zrobiłeś i jak rozwinąłeś firmę X. Z chęcią zaprosiłbym Cię na kawę/lunch i poprosił o feedback na temat mojego projektu Y. Czy byłoby to możliwe?). Można też oczywiście poprosić o intro do takiej osoby przez wspólnego znajomego na linkedin. Intro oczywiście może być też mailowe lub przez facebook, który moim zdaniem staje się w branży coraz bardziej biznesowy.

Jak zainteresować anioła biznesu?

Przede wszystkim warto jest kierować się do tych osób, które rozumieją branże, w której chcesz działać. Jest to bardzo ważne. Po pierwsze, jak ktoś się na czymś nie zna dobrze, to ciężko mu dobrze oszacować ryzyko. Po drugie, jak inwestuje w branżę, której nie zna, to jego pomoc będzie ograniczona. Jak zatem działać najefektywniej? Poszukaj influencerów/byłych prezesów spółek z branży/ekspertów/przedsiębiorców z branży, ale bez konkurencyjnych rozwiązań, którzy bardzo szybko będą mogli zrozumieć drobne niuanse. Nie staraj się przekonywać od pierwszego spotkania i pierwszego kontaktu (to oczywiście moje zdanie – inni powiedzą, masz jedyne 2 minuty na kontakt i wtedy zrób swój perfect elevator pitch, bo nie będzie drugiej szansy. Moim zdaniem ludzie, jak trzeba, są dostępni. Trzeba po prostu się do nich dostawać przez relacje, a nie przypadkowo na ulicy). Jak uda Ci się zdobyć więcej uwagi i zainteresowania to najważniejsza rzecz. Powiedz jaki realnie problem rozwiązujesz i w jaki sposób chcesz to zrobić. Możesz to zrobić podczas kawy, możesz to zrobić wysyłając tzw. pitch deck i potem umawiając się na spotkanie lub rozmowę. Klucz moim zdaniem jest taki: celować w konkretnych inwestorów jak snajper, a nie na zasadzie “spray and pray”. Zadbać o odpowiednie intro, żeby zdobyć wstępne zaufanie. Przekonać, że chce się rozwiązać naprawdę ważny problem i ma się na to bardzo konkretny pomysł i plan. Osoba z branży ma uwierzcie bardzo dobry tzw. “bullshit detector” i bardzo szybko jak poczuje, że to jest coś ciekawego to znajdzie dla Ciebie czas. Instynkt przedsiębiorcy u dobrego anioła biznesu jest bardzo silny:) Tutaj dobrym przykładem na znajdowanie czasu jest przykład mojego znajomego Piotrka. Ostatecznie pomogliśmy mu, żeby zainwestował w jego rozwiązanie kilkaset tysięcy złotych, jeden z najbogatszych polaków w Polsce. Ta osoba po pierwsze pochodziła z branży i bardzo szybko, poprzez konkretne pytania, wiedziała o co chodzi. Pomimo, że jego główna spółka jest warta ponad 1 miliard złotych na giełdzie i ma dużo obowiązków, znajduje czas żeby się spotykać i wymieniać pomysłami (czasem w sobotę po 21:). Nie jest to już kwestia pieniędzy. Jest to kwestia pasji i frajdy z rozwijania fajnych pomysłów:) Przedsiębiorczość to często hobby, a na hobby czas się znajdzie zawsze!

Macie jakieś inne doświadczenia z aniołami biznesu? Być może lepsze, być może gorsze? Napiszcie w komentarzach. Im więcej różnych perspektyw tym każdy z nas może się więcej nauczyć i dowiedzieć:)

Darmowy e-book

"31 sposobów na generowanie dodatkowych przychodów w Twoim biznesie"

Zapisuję się na newsletter i chcę otrzymać darmowy e-book.

100% Prywatności. Nie będziemy wysyłać spamu!

Komentarze

 1. Bardzo ciekawy wpis. Sam szukam opcji finansowania na zasadzie seed capital i powyższa lektura rozwiała kilka z moich wątpliwości. Konkretnie i w punkt. Oby takich więcej 🙂

 2. Ciekawy artykuł, dotychczas niestety stosowałem zasadę: spray and pray (chociaż nie wiedziałem, że tak się nazywa).
  Teraz poszukam wśród hobbystów fotografii i wystroju wnętrz. Dzięki

 • Organizacja konferencji Warszawa www.palacykotrebusy.pl/sale-konferencyjne-warszawa-okolice-mazowieckie

  ciekawa inicjatywa, oby tylko przyjęła się w Polsce na dobre ;)
  Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
 • Timothyhax https://www.viagrapascherfr.com/

  301 Moved Permanently <a href="https://www.viagrapascherfr.com/" / rel="nofollow">301 Moved Permanently!..</a>
  Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
 • DannyDib acheterdufrance.com/

  Attention Required! | Cloudflare <a href="http://acheterdufrance.com/" / rel="nofollow">Show more!..</a>
  Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
 • Przemysłowa automatyka przemyslowa-automatyka.com.pl/

  Fajny artykuł, może wiele wyjaśnić osobom, które zastanawiają się nad założeniem startupu. :) Pozdrawiam.
  Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
 • Artur Radecki https://wydrukujfotografie.pl

  Ciekawy artykuł, dotychczas niestety stosowałem zasadę: spray and pray (chociaż nie wiedziałem, że tak się nazywa). Teraz poszukam wśród hobbystów fotografii i wystroju wnętrz. Dzięki
  Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
 • Pawel

  Bardzo ciekawy wpis. Sam szukam opcji finansowania na zasadzie seed capital i powyższa lektura rozwiała kilka z moich wątpliwości. Konkretnie i w punkt. Oby takich więcej :)
  Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • lacoste polo www.lacosteonlineshop.us.com

   I not to mention my friends were actually following the excellent solutions found on your web blog while quickly I had a terrible feeling I had not expressed respect to the web site owner for those techniques. These boys appeared to be consequently glad to read through all of them and have really been making the most of these things. I appreciate you for getting well accommodating and also for making a decision on some fantastic themes millions of individuals are really desperate to be aware of. Our own honest regret for not expressing appreciation to sooner.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy catb.in/rAOD

   I'm writing to make you be aware of what a terrific discovery my cousin's daughter undergone reading through your site. She realized such a lot of pieces, most notably how it is like to possess a marvelous giving nature to get others quite simply know several multifaceted things. You undoubtedly surpassed our own desires. I appreciate you for presenting those informative, trustworthy, informative as well as fun thoughts on your topic to Ethel.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • roshe run www.rosherun.us.com

   I enjoy you because of each of your effort on this web page. Gloria delights in managing internet research and it's simple to grasp why. A number of us learn all regarding the compelling ways you make very useful solutions on your web site and in addition improve contribution from website visitors about this issue and our princess is certainly becoming educated a lot. Take advantage of the rest of the year. Your carrying out a brilliant job.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy shoes https://is.gd/WKg6iO

   I抎 should verify with you here. Which is not one thing I usually do! I get pleasure from studying a post that may make individuals think. Also, thanks for permitting me to comment!
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • adidas stan smith www.adidasstansmith.uk

   I'm just commenting to make you know of the beneficial encounter my cousin's princess enjoyed using your webblog. She mastered some things, including what it's like to have an incredible helping heart to have others completely know a number of complicated subject areas. You truly did more than readers' expected results. Thanks for presenting these great, dependable, explanatory and as well as cool tips about that topic to Ethel.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy boost 350 qrurl.it/r/1iknb

   It抯 arduous to search out knowledgeable individuals on this topic, but you sound like you recognize what you抮e talking about! Thanks
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy boost 350 gnap.es/69rtc

   I enjoy you because of your whole hard work on this web site. My daughter enjoys engaging in internet research and it's simple to grasp why. Almost all notice all about the lively tactic you create powerful tips and hints by means of this website and even inspire contribution from some other people on the subject plus our favorite simple princess is in fact studying a great deal. Take advantage of the rest of the year. You have been performing a tremendous job.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • hermes belt for sale www.hermesbelt.org.uk

   A lot of thanks for each of your hard work on this site. Kim enjoys engaging in investigations and it's easy to understand why. My partner and i hear all concerning the dynamic tactic you create very helpful guidance by means of your blog and even recommend response from the others on this concern and my child is studying a lot. Have fun with the rest of the year. You're performing a brilliant job.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • nike dunks www.nikedunks.us.org

   I simply desired to thank you so much once more. I am not sure what I would have sorted out in the absence of the type of tips and hints shown by you on my field. Completely was a real depressing crisis for me personally, but taking a look at a expert strategy you dealt with the issue took me to weep with joy. Now i am grateful for this advice and in addition wish you recognize what a powerful job you're undertaking instructing some other people thru your web page. I know that you haven't met all of us.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy boost 350 www.yeezy-boost350.us.com

   Thank you so much for giving everyone remarkably wonderful chance to read from this web site. It is usually very pleasing plus stuffed with amusement for me and my office co-workers to visit your website on the least 3 times every week to read through the new things you will have. And indeed, I am at all times amazed concerning the superb tactics served by you. Selected 1 facts in this post are undoubtedly the very best I've ever had.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy boost 350 ezurl.me/sf0d

   I simply desired to thank you very much once more. I'm not certain what I would have used without the type of tricks discussed by you concerning such area. It previously was the depressing issue in my opinion, nevertheless encountering a new specialized mode you dealt with it took me to weep for happiness. I will be happier for your work and thus hope that you recognize what a great job you were putting in teaching the mediocre ones thru your blog. Probably you've never encountered all of us.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • michael kors outlet www.michaelkors-outletonlinestore.com.co

   My husband and i have been now peaceful that Albert managed to finish up his investigation while using the ideas he obtained through your weblog. It's not at all simplistic just to happen to be offering helpful hints other people may have been selling. So we keep in mind we have got the blog owner to appreciate because of that. The main illustrations you made, the simple website navigation, the friendships you can make it easier to foster - it is most incredible, and it's really facilitating our son in addition to our family reason why the content is pleasurable, which is incredibly pressing. Thanks for all the pieces!
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • longchamp bags www.longchamp.me.uk

   I'm just commenting to make you know what a helpful experience my wife's girl enjoyed reading your site. She even learned a lot of pieces, with the inclusion of how it is like to have an ideal coaching style to make folks effortlessly understand a variety of hard to do issues. You truly exceeded readers' expected results. Thanks for distributing the beneficial, safe, revealing and easy tips on the topic to Julie.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy boost tnij.org/yeezyboost

   I wish to show my thanks to this writer for rescuing me from this type of difficulty. Because of surfing around throughout the search engines and seeing notions which were not pleasant, I figured my entire life was well over. Being alive devoid of the approaches to the difficulties you have resolved as a result of your blog post is a crucial case, as well as the kind that could have negatively damaged my entire career if I had not encountered your web site. Your own personal know-how and kindness in controlling every aspect was very helpful. I am not sure what I would have done if I hadn't come upon such a subject like this. It's possible to now look forward to my future. Thanks for your time so much for the reliable and sensible guide. I won't think twice to endorse your web blog to anyone who will need guidelines on this matter.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • michael kors handbags www.michaelkors-outletfactory.us.org

   I and my friends ended up analyzing the excellent suggestions found on the blog while all of a sudden I got a horrible feeling I had not thanked the site owner for those strategies. All the men became totally excited to study all of them and now have pretty much been taking pleasure in these things. Many thanks for really being indeed kind and then for considering variety of essential things most people are really wanting to discover. My very own sincere regret for not expressing appreciation to sooner.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • hogan outlet www.hoganoutlet.cc

   I together with my pals were found to be looking through the excellent solutions located on your site while all of a sudden came up with a horrible suspicion I never expressed respect to the website owner for them. All the women appeared to be totally very interested to study all of them and have clearly been tapping into those things. We appreciate you getting so accommodating as well as for picking out variety of fine tips millions of individuals are really desirous to be aware of. My personal honest apologies for not expressing appreciation to you earlier.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • nike air force www.nike-airforce1.us.com

   Thanks for all of the labor on this site. Kate takes pleasure in conducting internet research and it's really easy to see why. My partner and i hear all of the dynamic tactic you create valuable strategies through the blog and in addition recommend response from others on that subject matter while my daughter is always understanding a lot of things. Have fun with the remaining portion of the new year. You're the one performing a wonderful job.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy boost ajn.me/yeezyboost

   Thank you so much for giving everyone an exceptionally brilliant chance to discover important secrets from this site. It is usually so pleasant and as well , packed with fun for me and my office mates to visit your web site at the very least thrice in a week to learn the newest things you will have. And lastly, I'm so always pleased concerning the superb hints served by you. Selected 2 tips on this page are absolutely the very best we've ever had.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • reebok outlet www.reebokoutlet.us.org

   I simply needed to thank you so much once more. I do not know the things I would've gone through in the absence of the type of ways shared by you relating to such field. Completely was a fearsome difficulty for me personally, nevertheless observing this specialized way you dealt with that took me to weep with happiness. I'm happier for this work and thus hope you recognize what a powerful job you happen to be providing training some other people through the use of your webpage. I'm certain you have never got to know any of us.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • adidas nmd www.nmdadidas.us.com

   I抦 impressed, I must say. Really not often do I encounter a blog that抯 each educative and entertaining, and let me inform you, you've got hit the nail on the head. Your concept is excellent; the issue is something that not sufficient persons are talking intelligently about. I'm very comfortable that I stumbled across this in my search for something relating to this.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • fitflops sale www.fitflops-saleclearance.us.com

   My wife and i felt now cheerful when Raymond could do his preliminary research by way of the ideas he acquired from your own weblog. It is now and again perplexing to just happen to be handing out secrets that many most people might have been making money from. And now we see we've got the writer to be grateful to for that. The entire illustrations you made, the straightforward website navigation, the friendships your site assist to foster - it's many great, and it's helping our son in addition to us believe that this issue is enjoyable, which is certainly seriously important. Many thanks for everything!
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • yeezy boost cbi.as/5brg2

   I must show my thanks to you for rescuing me from this type of predicament. After researching throughout the world-wide-web and seeing recommendations which were not powerful, I believed my life was over. Living without the strategies to the problems you have solved all through your main site is a critical case, as well as ones which could have in a negative way damaged my entire career if I had not discovered the website. Your personal natural talent and kindness in touching a lot of things was tremendous. I'm not sure what I would have done if I hadn't come across such a thing like this. It's possible to now look ahead to my future. Thanks a lot very much for your skilled and amazing help. I will not hesitate to propose your web page to any individual who would like care on this area.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
  • lacoste online shop www.lacosteonline.cc

   I together with my pals ended up following the excellent thoughts on the website and before long I had a horrible suspicion I never expressed respect to the website owner for those tips. My guys were definitely totally warmed to read them and have now truly been using those things. Appreciate your getting considerably helpful and then for choosing varieties of magnificent tips most people are really desperate to be informed on. Our own sincere regret for not expressing appreciation to earlier.
   Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
   • yeezy boost 350 www.boostyeezy.us.com

    I and also my guys have already been reviewing the good helpful tips on your website and so all of the sudden I had a terrible feeling I never thanked the website owner for those techniques. My men became certainly passionate to learn all of them and have seriously been using those things. Many thanks for being quite kind as well as for going for certain brilliant subject areas millions of individuals are really needing to discover. My personal sincere regret for not expressing appreciation to you sooner.
    Zagłosuj Odpowiedz 0 Głosów
26 Więcej komentarzy