Czego mogę się nauczyć od innych przedsiębiorców

Startup Founders – nie dla każdego przedsiębiorcy?

www.hiking-girls.com-2

782 miliony złotych dla startupów. Tyle właśnie środków ma być rozdysponowanych z nowego programu PFR Ventures, który jest funduszem funduszy.  Środki te mają być przeznaczone na finansowanie spółek na najwcześniejszym etapie rozwoju tj. preinkubacja, inkubacja, start. Wydawałoby się, że wszystko jest pięknie, ale podskórnie czuję, że coś jest mocno nie tak…

Bo czy polski rynek startupów jest w stanie zaabsorbować tak wielkie środki? Czy działa na nim wystarczająco dużo przedsiębiorców z doświadczeniem, którzy będą wiedzieli co zrobić z takimi środkami? Czy też czego się obawiam, środki te nie pójdą dla najlepszych pomysłodawców, a do tzw. „swoich”.

Z wielu względów przestałem chodzić na tak liczne konferencje „jak zostać  startupowcem”. (Pomijając fakt, że na konferencji nikt się o tym nie dowie). Zacząłem szukać inicjatyw, które są skierowane dla tych, którzy już swoje firmy prowadzą i na codzień zmagają się z dużą ilością realnych rynkowych wyzwań. Eventów nie dla tak zwanych „Wannabe Entrepreneurs”. Tak właśnie natrafiłem na Tomka Chołasta i Startup Founders. O co chodzi? Dla kogo jest ta inicjatywa? O tym właśnie się dowiesz podczas mojej rozmowy z Tomkiem.

Zrzut ekranu 2017-01-21 o 13.43.47

Patrząc Tomku na Twoją historię można by stwierdzić, że jesteś seryjnym przedsiębiorcą. Już w 2005 roku otworzyłeś swój pierwszy e-sklep. Potem kilka kolejnych inicjatyw. Między innymi paru letni epizod pracy w Dżakarcie w Indonezji. Teraz jesteś na 100% w Polsce i ruszyłeś z czymś całkowicie nowym. Czy mógłbyś powiedzieć skąd pomysł na Startup Founders i kto oprócz Ciebie jest w niego zaangażowany?

Największe uznanie należy się Bartłomiejowi Postkowi za pomysł oraz zapoczątkowanie spotkań w gronie założycieli startupów, które odbywają się od połowy 2015 r. W tworzenie organizacji zaangażował się też bardzo Grzegorz Jastrzębski, który bardzo chętnie dzieli się na spotkaniach bogatym doświadczeniem oraz wspiera nas w zawiązywaniu Stowarzyszenia radami i pomysłami. Do grona ponadprzeciętnie zaangażowanych członków należą również: Marek Aureliusz, Valery Litvinov i Adam Janowski.

Jaka ma być formuła działania stowarzyszenia?

Planujemy organizować we wszystkich członkowskich miastach cykliczne, zamknięte spotkania tematyczne z ekspertami w mniejszym gronie oraz kwartalnie całodniowe, otwarte warsztaty oparte na formule kręgów eksperckich. Te drugie mają na celu m.in. pokazanie w praktyce potencjalnie zainteresowanym co może im dać członkostwo. Te pierwsze dedykowane są tylko zarejestrowanym członkom Stowarzyszenia. Ponadto zamierzamy uruchomić zamkniętą platformę online, która będzie służyć wymianie wiedzy oraz nawiązywaniu kontaktów między founderami z różnych miast.

Pierwsze spotkania we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Trójmieście i Krakowie macie już za sobą. Jakie pierwsze wnioski ze spotkań?

Przede wszystkim utwierdziliśmy się w przekonaniu o zasadności naszej inicjatywy. Jest potrzeba, są chętni, ale brakuje odpowiedniej formuły czy też płaszczyzny do wymiany wiedzy i nawiązywaniu kontaktów. Nie stawiamy na ilość, a na jakość. Dlatego dążymy do odpowiedniej selekcji członków na spotkaniach. Praktycznie w każdym mieście próbowaliśmy czegoś nowego. Sprawdzaliśmy różne podejścia do warsztatów. Ciągle się uczymy. W tej chwili największym wyzwaniem, któremu jeszcze nie sprostaliśmy po ostatnich spotkaniach, jest właściwy sposób mapowania naszych kompetencji oraz weryfikacja wiedzy eksperciej.

Jaka jest wizja Startup Founders?

Zrzeszyć założycieli startupów w całej Polsce, którzy dzięki wymianie wiedzy, doświadczeń i networkingowi będą mogli rozwijać swoje firmy szybciej, taniej i na większą skalę.

Czym ma się różnić Startup Founders od fundacji Startup Poland?

Fundacja Startup Poland robi świetną robotę. W bardzo krótkim czasie wprowadziła startupy na salony. Są między nami 2 zasadnicze różnice to:

  • forma działalności – w przeciwieństwie do stowarzyszenia, fundacja jest niedemokratyczna. Co za tym idzie, o strukturach zarządu oraz statucie decyduje zamknięte grono. Uważamy, że reprezentowanie określonych środowisk najlepiej realizowane jest w oparciu o struktury demokratyczne, z jasno określonymi regułami wyboru zarządu oraz sposobu wyrażania zdania przez każdego z członków.
  • focus – jednoczymy ze sobą tylko i wyłącznie założycieli startupów. Dzięki temu skupiamy się na realnych potrzebach tych, dzięki którym startupy powstają i odnoszą sukces. Jest to grupa, od której w tej branży oczekuje się największego poświęcenia, determinacji, odpowiedzialności i ponoszonego ryzyka. Pod tym kątem wszyscy jesteśmy do siebie podobni. Ponieważ w grupie siła, chcemy się zjednoczyć, pomagać sobie nawzajem oraz prezentować wspólne stanowisko.

Czy każdy może zostać członkiem Startup Founders?

Nie. Zależy nam przede wszystkim na doświadczonych osobach. Wkrótce będziemy mogli zaprezentować szczegółowo kryteria przystąpienia do Stowarzyszenia. Dla osób zainteresowanych członkostwem, ale nie spełniających naszych kryteriów, przewidujemy ograniczone role. Nie będą one miały wszystkich przywilejów.

To co w takim razie trzeba zrobić żeby zostać członkiem?

Przede wszystkim mieć duże doświadczenie w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej oraz być ekspertem w co najmniej jednej dziedzinie. Na ten moment nie ma formularza rejestracyjnego, podejmujemy decyzje większością głosów oceniając człowieka, jaki jest/jakie ma nastawienie, co wie, czego dokonal, czy możemy mu zaufać, czy może wnieść wartość – wiedza, kontakty. Początkowo będzie okres próbny 6 miesięcy, który pozwoli zweryfikować członka i jego wkład. Nowo wybrany zarząd doprecyzuje w lutym przejrzyste kryteria, które znajdą się na naszej stronie.

Na jakie korzyści może liczyć każdy członek?

Baza wiedzy oraz wymiana doświadczeń każdego z członków w oparciu o platformę online oraz cykliczne spotkania. Baza kontaktów, czyli networking wśród podobnych sobie osób, z którymi w przyszłości może realizować wspólne projekty. Wymiana opinii wśród osób, którym można zaufać. Pomoc w rozwiązywaniu najtrudniejszych problemów, rekrutacji, szukaniu finansowania czy też skalowaniu biznesu. Możliwość rozmowy na każdy temat – tylu członków przechodziło już różne sytuacje, że grzechem byłoby nie skorzystać z ich doświadczeń.

Jakie najważniejsze cele chcecie zrealizować w pierwszym roku waszej działalności?

  • oficjalna rejestracja Stowarzyszenia
  • znalezienie lokalnych reprezentantów, którzy będą koordynować cykliczne spotkania w większych polskich miastach
  • wypracowanie najlepszej formuły na mapowanie naszych kompetencji oraz weryfikowanie wiedzy eksperckiej
  • platforma online do wymiany wiedzy oraz networkingu
  • wypracowanie mechanizmów do zdalnej komunikacji i przeprowadzania głosowań wśród naszych członków
  • zorganizowanie pierwszego ogólnopolskiego zjazdu założycieli startupów, który pewnie przyjmie formułę towarzyskiego weekendu w górach lub nad wodą.
  • wypracowanie procedur organizacyjnych lokalnych środowisk, cyklicznych spotkań miesięcznych oraz kwartalnych warsztatów eksperckich, które mogłyby być łatwo wdrażane w nowych miastach.

Tomku Mam jeszcze kilka pytań, już nieodnoszących się do samego stowarzyszenia, a do Ciebie.

Jak zakładałbyś swój biznes jeszcze raz, to co zrobiłbyś inaczej?

Przede wszystkim wielokrotnie zadałbym sobie pytanie czy aby na pewno chcę to robić i dlaczego. Wiele z moich pomysłów jest niebiznesowych, dlatego od razu muszę przestać o nich dalej myśleć, licząc, że kiedyś przyjdzie czas na spełnianie się społecznie. Wyjątkiem od tej reguły jest zaangażowanie w Startup Founders. Jeśli pomysł jest biznesowy, znaczy to, że ma model biznesowy, który staram się dokładnie zdefiniować. Następnie zacząłbym od szukania odpowiedniego zespołu, osób, których talenty będą uzupełniać moje braki. Za co bym się nie zabrał, potrzebowałbym odpowiedniego partnera, który pełniłby rolę COO/CFO. Dotychczas nie miałem z tym dobrych doświadczeń, a osoba ta miałaby cechy, które niestety są moimi słabymi stronami. Mając już kompetencje w kwestii marketingu, sprzedaży i zarządzania, potrzebny byłby mi trzeci partner pełniący rolę CTO lub inżyniera. Nigdy do tej pory nie miałem okazji zbudować takiego dream teamu, ludzi którzy mają ogromną pasję, doświadczenie, determinację oraz którym mógłbym zaufać. Niewątpliwie byłoby to dla mnie największe wyzwanie, któremu jeśli sprostam, może w końcu odniosę wielki sukces biznesowy.

Jakie masz najważniejsze nawyki/rytuały jako przedsiębiorca, które poprawiają Twoją efektywność?

Notes + ołówek + regularna kontrola priorytetów i zadań do wykonania w oparciu o Macierz Eisenhowera. To coś co bardzo usprawnia moją pracę i efektywność. Brak regularności automatycznie przekłada się na mniejszą produktywność.

Poza stowarzyszeniem aktywnie wspierasz teraz serwis zrzutka.pl Na czym opiera się ta działalność?

Obecnie moje zaangażowanie w zrzutce jest stosunkowo małe. Platforma aktualnie rozwijana jest dzięki zaangażowaniu 3 osób: Izy, Krzyśka i Orzyna. Unikalność platformy zbudowana jest w oparciu o jej nieustanny rozwój oraz maksymalną automatyzację, dzięki czemu możemy działać w modelu freemium. Wyszliśmy z założenia, że organizowanie zrzutki powinno być banalnie proste, szybkie i darmowe. Z każdym rokiem nasze narzędzie staje się prostsze, bardziej dostępne szybsze i wygodniejsze. Użytkownicy to doceniają. Już wkrótce zaprezentujemy rewolucyjne rozwiązania, niespotykane dotąd w naszej branży, które mamy nadzieję pozwolą nam utrzymać bardzo dynamiczny wzrost popularności. Nie pytaj tylko prosze co to będzie, bo nie chciałbym zapeszyć. Jesteśmy na finiszu weryfikacji kwestii prawnych i technicznych, czy aby na pewno będzie to możliwe.

Jaką książkę, blog lub podcast, byś polecił z którego najwięcej się nauczyłeś?

Nie jestem specjalnie oczytanym człowiekiem. Czytanie przychodzi mi z wielką trudnością – odpływam myślami w trakcie, nad czym bardzo ubolewam. Polecić mogę na pewno: “Podręcznik startupu – budowa wielkiej firmy krok po kroku.” autor: Steve Blank, Bob Dorf. Każdy początkujący, i nie tylko, startupowiec powinien to przeczytać. Pamiętam też, że dużo dała mi lektura “7 nawyków skutecznego działania”. Na wartościowe źródła trafiam z reguły wtedy, kiedy staram się zwalidować swój pomysł sprawdzając czy coś takiego już istnieje. W związku z tym bardzo cenię sobie: betalist.com, angel.co czy crunchbase.com. To źródła świetnych inspiracji.

Tomku dziękuję Ci za rozmowę i do zobaczenia na następym spotkaniu Startup Fonders. Jak ktoś chciałby do nas dołączyć to zapraszamy do śledzenia oficjalnego fanpage lub zapisania się na newsletter. Możecie też pisać bezpośrednio do Tomka tomek@cholast.com.

Przeczytaj również: przedsiebiorca.com/stres, przedsiebiorca.com/jakie-podcasty-warto-sluchac

 

Darmowy e-book

"31 sposobów na generowanie dodatkowych przychodów w Twoim biznesie"

Zapisuję się na newsletter i chcę otrzymać darmowy e-book.

100% Prywatności. Nie będziemy wysyłać spamu!

Komentarze